Spor fotoğrafında çekim teknikleri
Shooting techniques in sports photography
  1. Tez No: 110262
  2. Yazar: ERHAN MUTLUGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NAFİA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SPOR FOTOĞRAFINDA ÇEKİM TEKNİKLERİ Erhan MUTLUGÜN Danışman: Yrd.Doç. Nafia ÖZDEMİR 2001 -SAYFA 84 Jüri : Yrd.Doç. Nafia ÖZDEMİR Yrd.Doç.Dr. Mustafa BULAT Yrd.Doç.Dr. Erol KILIÇ Toplumsal popülaritesi her geçen gün artan spor ve ortaya çıkardığı endüstri, kitleleri kendisine çekmiş ve yönetir olmuştur. Fotoğraf teknolojisinin gelişmesi ve her alanda kullanılabilir olması, fotoğrafın iletişime olan katkısını artırmıştır. Bu sayede geniş kitleler spor konusunda önceleri yazılı basın, sonraları televizyon aracılığıyla bilgilendirilmiş ve özendirilmiştir. Toplumsal reaksiyonu elinde tutabilmesi nedeniyle spor sadece seyirci tarafından değil, siyasal kesimler tarafından da ilgi bulmuş ve kullanılmıştır. Bu nedenle; sürüklediği kitlenin genişliği ve popülaritesi fotoğrafın önemli bir dalı olan“spor fotoğrafçılığı”üzerinde çalışmama neden olmuştur. Ele alınan konu çok geniştir, yinede genel olarak spor branşlarının, hangi şartlarda ve ne gibi fotoğraf çekim teknikleri kullanılarak yapıldığını, fotoğraflardan yararlanarak anlatmaya çalıştım. Amacım bu konuya ilgi duyanlara bir kaynak yaratmaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS SHOOTING TECHNIQUES IN SPORTS PHOTOGRAPHY Erhan MUTLUGÜN Supervisor: Assist.assoc.prof. Nafıa ÖZDEMİR 2001 - PAGE: 84 Jury : Assist.Assoc.Prof. Nafia ÖZDEMİR Assist.Assoc.Prof.Dr. Mustafa BULAT Assist.Assoc.Prof.Dr. Erol KILIÇ The sport which its public popularity rises every day and the industry it created; attracted the community and became controlling them. The development in photograph technology and its been applicable in every field, increased the aid of photography to the communication. Therefore, majority of public was informed and attracted about sport,by written press and then television. Due to controlling public reaction, the sport is used by not only the audiences it attracted but used by the politicians. Therefore, the wideness of the public interest caused me to chose sport photography which a branch of photography. The subject studied here is so wide but as generally photographic techniques which used in different branches of sport has been investigated. My aim in this study is to create a source for those interested in sport photography.