Orhan Veli'nin şiirlerinde söz dizimi
The Syntax of Orhan Veli's poems
  1. Tez No: 110261
  2. Yazar: EMİNE ORHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHSİNE BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ORHAN VELİ'NİN ŞİİRLERİNDE SÖZ DİZİMİ Emine ORHAN Danışman Yard. Doç.Dr. Muhsine BÖREKÇİ 2002 -Sayfa: 98 Jüri: Yrd. Doç.Dr. Muhsine BÖREKÇİ Doç. Dr. Mukim SAĞIR Yrd. Doç. Fikret KILIÇ Bu çalışma Türk Edebiyatında bir çığır açan şair Orhan Veli'nin şiirlerinde söz dizimi incelemesinden oluşmaktadır. Orhan VELİ'nin şiirleri arasından seçilen 54 şiirdeki 465 cümle incelenmiş şiirlerdeki kelimelerin cümle içerisindeki kullanımı Modern Dil Bilim anlayışı içinde ögelendirilmiştir. Kullanılan kelimelerin birbirleriyle olan ilişkileri biçimsellikleriyle beraber derin yapıları bakımından da ele alınmıştır. Şiirlerdeki cümle yapıları ve kullandığı kelimeler onun dili ve üslubu hakkında bize bilgi vermiştir. Çalışma şu bölümlerden oluşmaktadır. 1. Giriş bölümünde şairin hayatından eserlerinden dil ve uslub anlayışından bahsedilmiştir. 2. 465 cümlenin yapılan ayrıntılarıyla incelenmiştir. 3. Sonuç bölümünde veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE SYNTAX OF ORHAN VELİ'S POEMS. Emine ORHAN Adviser: Asist Prof. Dr.Muhsine BÖREKÇİ 2002 - Page:98 Jury: Asist. Prof. Dr.Muhsine BÖREKÇİ Assoc.Prof.Dr..Mukim SA?IR Asist Prof. Dr.Fikret KILIÇ This study consists the investigation abgut the syntax of Orhan Veli's poems who has started a new method in Turkish Literature. The 465 sentences of 54 poems that are chosen among Orhan Veli's all poems are investigated and the usages of words in the sentences are grouped according to modern linguistics. The words that are used in the sentences are investigated with their morfologic and semantic structures. The syntax and words that Orhan Veli used in his poems inform us about his longuage and his style. There are three choplers in this study; 1. At the beginning the life, language and style of the poet is told. 2. The syntax of 465 sentences are investigated in the second chapter. 3. At the end the datums are given.