Kutsal kitaplarda mitolojik unsurlar (İlahi kitaplar bağlamında)
Mythological components in the holy book (In the context of the divine books)
  1. Tez No: 110264
  2. Yazar: ŞABAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RAFET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmamızda kadim geleneklerdeki tasavvurlarla ilahi kaynaklı kitapları karşılaştırmayı amaçladık. İnsanın dünyadaki serüvenini açıklamaya çalışan her iki kaynağın benzer yanlarına dikkat çekmek istedik. Benzerliklerin tesadüf ile açıklanması ikna edici olamayacağı için bunların temeline inmek gerektiği kanısındayız. Çalışmamızda mitolojinin kaynaklara dayalı genel bir değerlendirmesini yaptık. Birinci bölümde mitolojik düşüncede insan ve dünya anlayışı ile mitolojik düşüncenin genel karakteri üzerinde durduk. İkinci bölümde ise ilahi kitaplardaki mitolojik unsurları değerlendirdik. Bu değerlendirmede kronolojik bir yol tuttuk. Eski Ahit ve mitoloji başlığı altında Eski Ahit ve mitolojilerde yaratılış, tufan, kurban mitleri başta olmak üzere Eski Ahit 'teki çeşitli mitleri ele aldık. Yeni Ahit ve mitoloji başlığında ise Hıristiyanlığın doğup geliştiği çevreyi inceledik. Hıristiyanlıkta asli günah kavramı ve kurtarıcı miti ve kurban mitini de inceledik. Kur' an ve mitoloji başlığında da insanın yaratılışı, kurban, tufan ve Kur'an'da ölüp- dirilme mitlerini ele aldık.
Özet (Çeviri)
In our work we aimed to compare the conceptions that in old traditions and originated from Divine boks. We wanted to catch attention to the similar ascepts of both of sources trying to explain the adventures of the man that isn't convincing, to explain with coincidences. For this we think that we should study deeply. We made a general evaluation based on the sources of mythology. In the first section we worked at man and general phylosophy of world in the mythologies thinking and general caracters of mythologic thinking. In the second section we evoluated the mythologic components that included by divine boks. In these evaluations we began to live in a chronological way. Under the title of Old Holy Bible and mythologies we took up such as the legends of creation and deluge in the Holy Boks and those mythologies. Under the title of New Holy Bible and mythologies we searched the place and environment of rise of Christianity. Also we searched the myths of“essential crime”,“the saviour”and“the sacrifice”concepts. And finally, under the title of Qoran and mythologies we took up the creation of“man”,“the sacrifice”,“the deluge”and“to die and to ressurect”myths in the Qoran.