Kutadgu Bilig'de hal kategorisi
Case category in Kutadgu Bilig
- Tez No: 110265
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ALYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Türkçesi'nin en hacimli manzum eseri olan Kutadgu Bilig'den hareketle Türkçe'nin hâl kategorisi bakımından derin yapısını tespit etmek ve Türkçe'nin tarihî grameriyle ilgili bazı ayrıntıları gün ışığına çıkarmak amacıyla gerçekleştirilen“Kutadgu Bilig'de Hâl Kategorisi”adlı bu çalışma,“Giriş”ve“Kutadgu Bilig'de Hâl Kategorisi”olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın“Giriş”bölümünde,“Kutadgu Bilig”ve“hâl kategorisi”konulan hakkında bilgi verilmiştir. İnceleme ve değerlendirmenin bulunduğu“Kutadgu Bilig'de Hâl Kategorisi”adlı ikinci bölümde ise Kutadgu Bilig'de yer alan hâl kategorileri, bunları ifade eden görev elemanları (ekler, ek+ekler, ek+edatlar, ek+ek+edatlar, edatlar) ve kullanım oranlan ayrıntılı bir şekilde dikkatlere sunulmuştur.“Kutadgu Bilig'de Hâl Kategorisi”adlı çalışmanın sonunda da“Şekil Bilgisi Dizini”ile“Kutadgu Bilig”ve“hâl kategorisi”ile ilgili çalışmaları ihtiva eden“Bibliyografya”ya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Case Category in Kutadgu Bilig”, carried out to determine the deep structure of Turkish regarding case category based on Kutadgu Bilig, the largest verse of Karahanlı Turkish, and to bring to the light some details concerning the historical grammer of Turkish, is of two parts,“Introduction”and“Case Category in Kutadgu Bilig”In“Introduction”, some information about“Kutadgu Bilig”and“Case Category”is provided. In the second part including the study and evaluation of“Case Category in Kutadgu Bilig”, a detailed analysis of case category in Kutadgu Bilig, functional elements explaining these, and their preportion of use are presented.“A Morfological Index”and a“Bibliography”of the studies on“Kutadgu Bilig”and“case category”are given at the end of the study.