Eğitimci şair Valeh Hacılar'ın şiirleri (giriş-inceleme-metin)
Poets of educator and poet Valeh Hacılar (introduction-investigation-text)
- Tez No: 110278
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUKİM SAĞIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 495
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ EĞİTİMCİ ŞAİR VALEH HACILAR'IN ŞİİRLERİ (GİRİŞ-İNCELEME-METİN) Semra ALYILMAZ Danışman: Doç. Dr. Mukim SAĞIR 2002 - SAYFA: 495 Jüri: Doç. Dr. Mukim SAĞIR Prof. Dr. Hacı Ömer KARPUZ Yard. Doç. Dr. Ali KAFKASYALI Yard. Doç. Dr. Nesrin FEYZİOĞLU Yard. Doç.Dr. Cevat YERDELEN Bugün Gürcistan Cumhuriyeti sınırlan içinde kalan Borçalı, Başgeçit ve Karayazı bölgelerinde yaklaşık bin yılı aşkın bir süredir Karapapak / Terekeme Türkleri yaşamaktadır. Türk milletinin Kafkaslar'la Anadolu arasındaki bağını sağlayan ve âdeta köprü vazifesi gören Karapapaklar, bu bölgede sözlü ve yazılı bir edebiyatın da oluşmasını sağlamışlardır. Karapapak Türkleri'nin Gürcistan'da oluşturdukları edebî muhitin bugünkü temsilcilerinden biri de eğitimci, şair, yazar, araştırmacı Valeh HACILAR' dır. Türkçenin eğitim öğretimi, Türk halk bilimi ve Türk tarihi... alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan Valeh HACILAR, Gürcistan'daki Karapapak Türkleri'nin eğitimci, aydın, şair, bürokrat olarak en önde gelen şahsiyetlerinden biridir. Eğitimci Şair Valeh HACILAR'ın Şiirleri (Giriş-İnceleme-Metin) adlı bu çalışma, esas itibarıyla Valeh HACILAR'ın hayatına, edebî kişiliğine, yetiştiği sosyo-kültürel çevreye, şiirlerine ve şiirlerinin dil ve üslûp özelliklerine ait bilgileri içermektedir. Çalışmada, ayrıca Gürcistan'da yaşayan ve bugün nüfusu yarım milyonu aşan Türkler'in (Karapapaklar'ın / Terekemeler'in) tarihine, bölgedeki varlığına, etkinliğine, kültürel kimliğine ve edebî faaliyetlerine de dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT Ph. D. THESIS POETS OF EDUCATOR AND POET VALEH HACILAR (INTRODUCTION-INVESTIGATION-TEXT) Semra ALYILMAZ Supervision Prof. Dr. Mukim SA?IR 2002 -PAGE: 495 Jury: Prof. Dr. Mukim SA?IR Prof. Dr. Hacı Ömer KARPUZ Ast. Prof. Dr. Ali KAFKASYALI Ast. Prof. Dr. Nesrin FEYZİO?LU Ast. Prof. Dr. Cevat YERDELEN Karapapak/Terekeme Turks live in Borçali, Basgecit and Karayazi Regions of the Republic of Georgia over thousand years. Karapapaks, which establish a bridge for Turks between Anatolia and Caucasia, helped establishment of a written and verbal literature in this region. One of the representationes of the Karapapak Turks live in Georgia is Valeh Hacilar who is a educator, poet, writer and researcher. Valeh Hacilar, well known with his researches in teaching and learning of Turkish, science of Turkish Nation and Turkish History, is one of the outstanding education, poet, entellectual, bureaucrate of Karapapak Turks in Georgia. This study which is entitled“Poets of Educator and Poet Valeh Hacilar (Introduction-investigation-Text”consists of information about Valeh Hacilar's life, professional life, the socio-cultural environment in which he is grown up, his poems and information and styles of his poems. In this study, over half a million Turks' (Karapapak/Terekeme) history. Their effects into the region, cultural identities and literaturel activities are also investigated.