Batınilik Alevilik ilişkisi
Relation between Batiniya and Alawiism
  1. Tez No: 110279
  2. Yazar: HANİFİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAYIN DALKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BATINÎLİK ALEVÎLİK İLİŞKİSİ Hani fi ŞAHİN Danışman: Doç. Dr. Sayın DALKIRAN 2002- SAYFA- 124 Jüri : Doç. Dr. Sayın DALKIRAN Prof. Dr. Niyazi USTA Yard. Doç. Dr. M. Zeki İŞCAN Bu çalışma Batınilik-Alevilik ilişkisini göstermek için yapılmıştır. Her iki ekol de İslam mezhepleri tarihi açısından önemlidir. Çünkü, ikisi de ana bünyeden kopuşları temsil etmektedir. Her ikisinde de siyaset daha baskındır. Bunun için bu çalışma araklarındaki ilişkiyi göstermeyi amaçlamaktadır. Batıniyye, İslam düşüncesinde önemli sapkın hareketlerden birisidir. Bu hareket İran ve civarında ortaya çıkmıştır. Batıniyye için kullanılan bir çok isim vardır. Onlardan bazıları,“Karamita, Rafîza, İbahiyya, Haşişi”dir. Batınilik, tüm yönleriyle tam olarak aydınlatılmamıştır. Fakat Batıniyye denildiğinde gizem, karışıklık ve aşırı yorum akla gelmektedir. Alevilik de son yıllarda en çok yazılan ve konuşulan konulardan birisidir. Bu, Aleviliğin güncel bir konu olduğu anlamına gelir. Aleviliğe de bazı isimler verilmiştir. Örneğin“Kızılbaş, Bektaşilik, Rafızilik, Tahtıcılar.”gibi. Alevilikte bugün ciddi kimlik ve tanımlama problemi vardır, öte yandan Alevilik, tam olarak tanımlanmış ve tarihi tüm yönleriyle açıklanmış değildir. Bununla beraber Alevilik denilince akla Hz Ali ve Ehl-i Beyti seven ve onlara bağlı olan bir topluluk gelmektedir. Alevilik bazı konularda Şiilikle ortaktır. Gerçekte Alevilik, bir çok konuda Şii düşüncesinden ayrıdır. Biz, Şaman inançlarının Alevi düşüncesinde etkili olduğunun ve onun bazı sapkın yönlere sahip olduğunun unutulmaması gerektiği kanaatindeyiz. Batınilikle arasındaki net ilişkilerin daha çok Masum imam düşüncesi, ibadetlere karşı kayıtsızlık ve gizliliği esas alan ilkelerinde bulmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS RELATION BETWEEN BATİNİ YA AND ALAVVİÎSM Hanifi ŞAHİN Supervisor Assoc. Prof. Dr Sayın DALKIRAN 2002- SAYFA- 124 Jüri : Assoc. Prof. Dr. Sayın DALKIRAN Prof. Dr. Niyazi USTA Assist Prof. Dr.D r. M. Zeki İŞCAN This study has presented relation between Batıniya and Alawiism. Both of sects ara important for Islamic thought. Because they represent the religious snapping in main structure. The political iams surpass in both of them. This study, for this reasen, aim to display relation between sects. Batıniya is one of the important heretic movement in Islamic thought. This movement appeared in near of Iran. There are names that are found for Batıniya used in Islamic thought Some of them are“Karamita, Rafiism, İbahiya, Haşiş”. Batınıya, completely has not been elucidated with alls aspects. But when Batnıya is talked is remembered mystery, contusion and extreme comment. Alawiism also one of the most written and spoken topics at last years. This means that Alawiism is actuality topic. There are some names ara found for Alawiism. For example“Kızılbashism”, Bektashism, Rafisiism, Tahtacılar." Today there is serious an identity and a description problem at Alawiism. On the other hand Alawiism completely has not been described and its history has not been dispanted with all aspects. However when Alawiism is talked, so a comminity is remembered that they love and tie Hz.Ali and Ehl-i Beyt. Alwiism has same opinions at same topics with Shiite. Alawiism, in realy, is different at many topics from the Shiite thought. İn my opinion it Shold'nt be forgotten that Shaman belief is effective at the Alawiism thought, and it has got same heretic aspects. Clear relation between Batınıya and Alawiism can be seen in the masum imam, the indifferent to worship and the mystery principles.