Okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden ve etmeyen ilköğretim I. kademe I. devre öğrencilerinin sosyal beceri özelliklerinin karşılaştırılması
The Comparison of ist. step ist. period students-who attend preschool and dont attend preschool-social skill characteristics
- Tez No: 110290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. MURAT SÜNBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırmada, okulöncesi eğitim alan ve almayan öğrencilerin farklı değişkenler açısından sosyal beceri özelliklerinin karşılaştırması yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde olup, araştırmanın evreni Konya ili sınırları içersindeki özel ve resmi ilköğretim okullarından oluşmaktadır. Örnekleme alınan öğrenci sayısı 251'dir. Araştırma verilerinin analizinde t testi, varyans analizi (F) ve korelasyon teknikleri kullanılmıştır. Öğrencilerin sosyal beceri özelliklerini belirlemede Sosyal Beceri Özellikleri listesinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir. 1. Okulöncesi eğitim alan ve almayan öğrencilerin sosyal beceri özellikleri ve bireysel özellikleri arasında anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. 2. Özel veya resmi ilköğretim okullarına devam etmelerine göre öğrencilerin sosyal beceri özellikleri arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. 3. Cinsiyet değişkeni ile öğrencilerin bireysel ve sosyal beceri özellikleri arasında anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. 4. Anne eğitim durumu açısından bakıldığında, öğrencilerin bireysel ve sosyal beceri özellikleri arasında anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. 5. Öğrencinin kardeş sayısı ve başarı durumu ile, sosyal beceri ve bireysel özellikleri arasındaki ilişkide; kardeş sayısı ile bir ilişki görülemezken başarı durumu ile bireysel ve sosyal beceri özellikleri arasında anlamlı ilişki görülmüştür. III6. Öğrencilerin anne mesleği değişkenine göre, bireysel ve sosyal beceri özelikleri arasında anlamlı bir fark görülmüştür. 7. Baba eğitim durumuna göre, öğrencilerin bireysel ve sosyal beceri özellikleri arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. 8. Baba mesleği değişkenine göre, öğrencilerin bireysel ve sosyal beceri özellikleri arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Yukarıdaki bulgulara dayalı olarak öneriler geliştirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, children's - take preschool education and don't take preschool education- social skill characteristics are compared according to different variables. This research's universe includes the special and formal schools in the border of Konya. The number of sample students are 251. İn the analysies of reseach's datums it test, variance analysies (F) and correlation techniques are used. To identify the children's social skill characteristics, list of social skill characteristics are used. Findings obtaned from this research can be summarized like this. 1- There is a meaningful difference between the social skill and individual characteristics of children take preschool education and don't take preschool education. 2- Acoording to attendance of special and formal schools, there is a meaningful difference between children's social skill characteristics. 3- There is ameaningful difference between sex variance and children's social skill characteristics. 4- According to mother education, a meaningful difference between individual and social skill characteristics. 5- İn the relation of student's sister or brother number and student's succes, there is no relation with sister or brother number, but on important difference between student's succes and individual and social skill characteristics is seen. 6- According to mother occupation variance, an important difference between individual and social skill characteristics is seen.7- According to father occupation, an important difference between the student's individual and social skill characteristics is seen. 8- According to father occupation variance, an important difference between student's individual and social skill characteristics is seen. The reccomends developed above depend on findings.