1990 sonrası Türk sinemasında film dilinin kullanımı
The Use of this film language in Turkish cinema after 1990
- Tez No: 110307
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYTEKİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Sinema, eğlence ve eğitim aracı olmasının yanında bütün dünyayı büyüsü içine alan bir sanattır. Zamanla diğer sanatlarla etkileşim içine girse de hiçbir sanat sinema kadar geniş kitleleri etkisi altına almamıştır. Sinema teknolojik gelişmelerden de yararlanarak kendine özgü bir dil oluşturabilmiştir. Dünya sineması içerisinde kendine bir yer arayan Türk sineması, gelişmeleri yakından takip edememiştir. 1980'lere kadar belirli kalıplar içerisinde sıkışan Türk sineması, 1990'larda azalan izleyiciyi tekrar salonlara çekmek için değişmeye başlamıştır. Bu değişim, teknik, konu, oyuncu gibi pek çok alanda görülmüştür. Değişimin en önemli filmlerinden biri olan Eşkıya, Türk sineması için umut ışığı olmuştur. ABSTRACT Cinema, is a kind of art which inserts the whole world into its magic, and is also an instrument of entertainment and education. Although it has been interactively affected by the other branches of the art, any branch of the art hasn't affected large populations as largely as cimema. Cinema has been able to gain a spesific language using also other technological developments. Turkish cinema, seeking an important site among the cinemas of other nations, hasn't closely been able to follow the developments over the technology, devices, scenario and cast, etc. Turkish cinema, keeping itself within certain limits until 1980s, started to alter its nature so as to attract Turkish audience into cinemas during 1990s. Turkish alteration occured in different areas, such as scenario, cast, technology, etc.“Eşkıya”(The Brigand), one of the important films of this alteration, has been a light for the hopeless Turkish cinema in the darkness.
Özet (Çeviri)