Duyarlılık analizi ile tanksavar silah sistemlerinin etkinliğinin araştırılması
Examining the effeciency of the antitank weopons systems by means of sensivity analysis
- Tez No: 110389
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN BAĞIRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Econometrics, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Duyarlılık Analizi kullanılarak tabur seviyesinde kullanılan tanksavar silahlarının etkinliklerini araştıran bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Kurulacak olan model farklı özelliklere sahip olan silahlardan oluşan tabur tanksavar savunmasının rasyonel bir şekilde nasıl planlanabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışma üç bölümde oluşmaktadır. Birinci bölümde; doğrusal programlamanın tanımları, modelin kurulması ve çözüm yöntemleri kısaca anlatılmıştır. İkinci bölümde; duyarlılık analizinin tanımı, sağladığı kolaylıklar, grafik çözüm ve simpleks çözümün duyarlılık analizleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; duyarlılık analizi ile tanksavar silah sistemlerinin etkinliğini araştıran örnek bir uygulama verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, it is aimed to develop a model examining the efficiency of the antitank weapons at the battalion level by means of sensitivity analysis. It is also aimed to present a new approach to how a more efficient antitank defense system can be planned at the battalion level, which consists of different types of antitank weapons. This study mainly consists of three chapters. In the first chapter, the definitions of the linear programming, formulation and solution of the linear programming model are explained. In the second chapter, the definition of sensitivity analysis, the simplicities it provided, sensitivity analysis of graphical and simplex solution are clarified. In the third chapter, a model application examining the efficiency of the antitank weapons at the battalion level by means of sensitivity analysis is presented.