Köşe kaynağı ile birleştirilmiş düzlemsel yapıların kırılma mekaniği açısından duyarlılık analizi
Sensitivity analysis of a planar structures jointed with fillet weld in respect to fracture mechanics
  1. Tez No: 295502
  2. Yazar: ŞABAN KÜÇÜKGÜMRAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHAMMET CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmamda, Eksenel çekme kuvvetine maruz köşe kaynağı ile birleştirilmiş düzlemsel yapıların sonlu elemanlar yöntemiyle gerilme ve deformasyon analizleri yapılmıştır. Benzer analizler kaynak ağzı açılarak köşe kaynağı yapılmış düzlemsel elemanlar için tekrarlanmıştır. Kaynak ağzı açılmış ve açılmamış bağlantılardaki deformasyon ve gerilme davranışları karşılaştırmalı olarak incelenmiş, bunlara ilave olarak, kalıntı gerilmeler göz önünde bulundurulmadan kısmi kaynak ağzı açılmış ve açılmamış köşe kaynak bağlantılarındaki gerilme şiddet faktörlerinin değişimi farklı kalınlık, genişlik ve sınır şartları için belirlenmiştir. Çatlak oluşması muhtemel noktalara çatlak başlatılarak ilerleme davranışı belirlenmiştir. Analiz için sonlu elemanlar yöntemi kullanılmış ve ANSYS 12.0 programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, stress and deformation in planar structures, which attached with fillet weld, has analysed under axial tensile force with finite element method.Similar analysis has performed for the planar structures, which were welded with weld bevel. Deformation and stress behavior for the weld connections with and without weld bevel were compared. In addition, the change of stress intensity factor was determined at filled weld connections with and without partial weld bevel, with different thickness, width and boundary conditions. Behavior of the crack progress was determined by manually crack formation at possible crack locations in the structure.Finite element method was used for analysis. ANSYS 12.0 program was used.