Yüz iskeleti ve dentoalveoler yapı ile ilişkili olarak yumuşak doku profil konfigürasyonunda görülen spontan değişiklikler
  1. Tez No: 11047
  2. Yazar: VERDA KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRZEN ANAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
V I, ÖZ E T Araştırmamız; ortodontik tedavi görmemiş, 27 ' si kız, 27'si er kek toplam 54 bireyin belirli bir kontrol süreci başında ve sonunda elde edilmiş olan 108 profil uzak röntgen resmi üzerinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına alınan bireylerin el-bilek filmlerinden ya rarlanarak, kontrol süreci boyunca, harcadıkları gelişim potansiyelleri hesaplanmış ve bireylerin birbirine benzer ve yoğun bir gelişim dönemi geçirmiş olmalarına dikkat edilmiştir. Araştırmada; yumuşak doku, dentoalveoler yapı ve iskeletsel yapı ile ilgili boyutsal, açısal ve oransal ölçümler kullanılmıştır. Büyüme ve gelişimle, dentoalveoler ve iskeletsel yapıda ve bu ya pı ile ilgili olarak yumuşak doku profil konfigürasyonunda meydana gelen değişikliklerin önemi, kızlarda ve erkeklerde ayrı ayrı eşleştirilmiş t-testi ile belirlenmiştir. Bu yapılara ait ölçümler arasındaki etkile şim ise yine kızlarda ve erkeklerde ayrı olarak korelasyon analizi ile belirlenmiş, büyüme ve gelişimle meydana gelen değişikliklerle bu yapıla ra ait ölçümler arasındaki ilişkilerin cinsiyete göre farklılığı da t-testi ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgular konuyla ilgili litera türün de ışığı altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
V I I. S U M M A R Y The material of this study was consisted 108 cephalometric films of 27 male and 27 female subject. During the control period, developmental potential used by each subject was counted by the aid of hand and wrist films. Dimensional, angular and rate parameters were used for the analysis of soft tissues, dentoalveolar and skeletal structures. Significance of growth differences in the dentoalveolar and skeletal structures and soft tissues profile configuration had been analysed with student t-test. Interrelations between the parameters of these structures had also been determined with correlation analysis. Besides this, parameters used in this study was compared between male and female groups with t-test. The results were compared and discussed with the other studies published before.