Erkek ratlarda değişik yaş dönemlerinde genital ve nongenital organlarda çinko ve bakır araştırılması, çinkonun kromozoma etkileri ile spermatik sıvının elektroforetik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 11046
  2. Yazar: FULYA TEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SITKI ŞAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
55 ÖZET Bu çalışmada yeni doğan, ergin ve yaşlı ratlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan bir takım biyolojik değişiklikler belgelenmektedir. Şöyle ki: 1- Reprodüktif ve non-reprodüktif dokulardaki en yüksek Cu ve Zn konsantrasyonu genç ratlarda bulunmaktadır. 2- Testiküler sıvı proteinlerinden alfa -2 ve gamma globulin yine genç ratlarda maksimum düzeyde bulunmuş, albumin, alfa -1 ve beta proteinle rindeki değişiklik ise istatistik açıdan anlamlı karşılanmamıştır. 3- Sperm motilitesi ile testis, duktus deferens ve epididimis çinko konsantrasyonları arasında ilişki kurulamamaktadır. 4- Rat lenfosit kültürüne ZnSO, eklenmesi blast hücre sayısını ar tırmakta, kromozom yapısı ve mitotik indeks üzerinde ise etkin olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
- 56 - SUMMARY In this study, some biological changes appearing by aging in new born, adult and old rats are documented. Such as: 1- The maximum Cu and Zn concentration in reproductive and non reproductive tissues is observed in young rats. 2- The testicular fluid proteins alpha -2 and gamma globulin are in maxiumum levels again and young rats. On the other hand the changes in the concentration of albumin, alpha -1 and Beta proteins are not found to be statistically significant. 3- There is no relation between sperm motility and &i concentration of testis, ductus deference and epididymis. 4- Addition of ZnSO, to the lymphocyte culture increases the number of blast cells but has no effect on choromosome structure and mitotic index.