Integration of information system plan into business plan in mobile banking
Mobil bankacılıkta bilgi sistemleri planın iş planına entegrasyonu
- Tez No: 110475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Çalişmanin amaci; Mobil Bankacılık uygulamasinda iş planı ile bilgi sistemleri planı arasindaki boşluğu dolduran bir model geliştirmektir. Bu model ki bir metodoloji şeklinde de açiklanabilir, iş ihtiyaçlarini karşilamaya çalişan bilgi sistemleri planıdir. Entegre Bilgi sistemi planı adini verdiğim bu plan, iş planından aldiği mobil bankacılık projesine has değişkenlere dayali olarak diagram bir şekil ile açiklanacaktir. Bu model, birçok proje planlarının hazirlanmasinda kullanilan Microsoft visio da hazirlanmistir ve bağimsiz bir iş planı üzerine kurulmuştur. Her yil muazzam bir zaman, iş gücü ve fınansal kaynak iş dünyasindan gelen ihtiyaçlari karşilamak için bilgi sistemlerine ayrilmaktadir. Bu safhada bilgi akişinin tasarimini yapan bilgi sistemleri planı tamamiyle iş dünyasinin ihtiyaçlarina bağlidir. öte yandan, bugünün iş dünyasi yoğun bir baski, birleşmeler, satin alinmalar, satin almalar, yeniden yapilanmalar ile karşi karşiyadir. Bu baskilar bilgi teknolojileri organizasyonlarini şirketlerin iş stratejilerine ayak uydurmada zorlamaktadir. Böyle hizla değişen bir ortamda, iş stratejileri ve gereksinimleri, uygulamalarin klasik yollarla uygulanmasindan önce değişmektedir. Ekomik krizler, yeni teknolojilerin gelmesi, kronik olarak yetişmiş eleman azliği tüm proje planlarinda önceden tahmin edilemeyen kavramlar olmaktadir.Tezimin ilk kisminda, bir bilgi sistemi kurulumunu anlatarak, bilgi sisteminde en önemli nokta olan bilgi ihtiyacini analiz eden Enterprise Analysis ve Critical Success Factor yaklaşimlarini açikladim. Bu bölümde daha sonra yenilikçi ve tarihsel olarak bilgi sistemleri planının kurulmasina değinilecek ve Microsoft'un yenilikçi, IBM'in ise yakin geçmişte baz aldiği yöntem açiklanacaktir. İkinci kisimda İş planı, tanimsal yönetimsel, fonksiyonel bakiş açisindan açiklanacaktir. Bir İş planındaki değişken parametreleri simgeleyen Değişkenler teorik olarak değerlendirilecektir. Ayrica mobil bankacılığın içinde bulunduğu uygulamalari simgeleyen m-commerce kavrami açiklanacaktir. Tezin üçüncü kisminda, bilgi ve iş ihtiyaçlari arasindaki boşluk, Robert Dyson tarafindan yapilmiş akademik bir çalişma ile açiklanacaktir. Bu yaklaşimdan sonra, tez içersinde yapilan araştirmalarin sonucu olarak geliştirdiğim bir model olan entegre bilgi modeli adli bir metodoloji açiklanacaktir. Tezin son kisminda ise mobil bankacılık uygulamasinin teknolojik altyapisini anlatan teknik yapiyi, mobile bankacılık uygulamasinin altyapi detaylarini anlatan bölümleri bulabilirsiniz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this academic study is to build up a new methodology, model which take place a bridge on implementing a business plan into information system plan on the mobile banking project. Every year substantial amount of time, work force and financial sources are dedicated to IT projects in order to supply the needs of business world. At this stage, Information System Plan, which makes mainly the design of information flow, fully depends on the Business needs. On the Other hand, Businesses today face intense pressures, deregulation, mergers and acquisitions and restructuring. These pressures make it extremely difficult for information technology organizations to keep pace with the company's business strategy. In this environment of rapid business change, business strategies and requirements often shift before business applications built the conventional way. Economic Crisis, flood of new technologies, chronic shortages of trained staff becomes unforeseen elements during every project's plan. In the First Section, I will go through building an Information System Plan and will explain the two main approaches, enterprise analysis and critical success factors which Identify the Information need in information systems. After that I will explain the historical and innovative perspectives of building information system plan by explaining IBM's approach and Microsoft's approach. In the second Part, Business Plan will be explained with definitional, managerial and functional perspectives. Variables, which are the volatile entity in Businessplan, will be assessed theoretically. M-Commerce, which is the root level of Mobile Banking application, is going to be reviewed also. After that, The Gap Analysis between information and business plan will be explained through academic research of Dyson Approach. Decision support mechanism will be explained in Dyson Approach regarding to minimize gap between information and business. The section Following the Gap Analysis is the Model of“Integrated Information model”Part which is the outcome or deliverable of this master thesis. In the Last two sections the tool and technology used in mobile banking will be explained in detail.