Süt dişi kanal tedavilerinde sızdırmazlık özelliğinin incelenmesi
- Tez No: 11055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA DURUTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kalsin ve Walkhoff kanal dolgu patlarının apikal sızdırmazlık özelliğini inceleyerek, süt dişlerinin fizyoloji sine en uygun kanal dolgu patını belirlemek amacıyla planladığımız bu çalışmada; fizyolojik ve patolojik kök rezorpsiyonu saptanmayan 68 çekilmiş masiller süt azı dişinin mesial ve pale kökleri kullanıldı. Bilinen endodontik kurallar içinde kanallar hazırlanıp doldurulduktan sonra kökler, apeksleri açık kalacak şekilde tırnak cilası ve balmumu ile kaplanarak 2 hafta süreyle metilen mavisinde bekletildi. Diş dokusunun emdiği metilen mavisi miktarı Spectronic 210 UV Spektrofotometrede okunarak sonuçlar Student t Testi ile değerlendirildi. Buna göre; AE^g'nın, Kalsin ve Walkhoff kanal dolgu patlarına oranla anlamlı olarak (p < 0.01) az sızdırdığı, buna karşılık Walkhoff patı ile Kalsin arasında sızdırmazlık açısından anlamlı bir fark olmadığı (p > 0.01) görüldü.
Özet (Çeviri)
n this study which was designed to determine the most convenient root canal filling paste for the physiology of primary teeth, neither physiologically nor pathologically resorbed mesial and palatinal roots of 68 decidious maxillary molars were used; and the apical leakage of the teeth obturated with the root canal filling pastes of Al^g, Kalsin and Walkhoff was examined. The teeth were prepared and obturated according to the known endodontic rules and then leaving the apical foramina open the roots were coated by nail polish and wax. In the next step, the teeth were submerged in metilen blue dye and kept there for two weeks. After we had the readings from spectronic 210 UV Spectrofotometer that showed the amount of metilen blue dye sucked by the teeth, the results were analysed by the Student's £. test. In conclusion, it was found that the root canal filling paste of AH2g caused significantly less leakage than that of Kalsin and Walkhoff (p < 0.01), on the other hand, there was no significant difference between Kalsin and Walkhoff 's paste (p > 0.01) as far as the leakage is concerned.