Kent kültürü
  1. Tez No: 110552
  2. Yazar: SİBEL GAZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
236 ÖZET“Kentsel Uygarlık Felsefesi”olarak da nitelenen“Kent Kültürü”kavramı çok boyutlu ve az işlenmiş bir konudur. Öncelikle 200'e yakın tanımı ile karmaşık ve göreli bir kavram olan“kültür”kavramı ele alınmaktadır. Kültür Antik çağda cultura animi (ruhun işlenmesi, eğitim) olarak ifade edilmekteydi ve o kültürün insan ve değerlilik anlayışının ürünüydü. Marx'a göre kültür, doğa'nın yarattıklarına karşılık, insanoğlunun yarattığı hemen her şeydir. Birinci bölümde, ayrıca, kültürün bazı ortak özelliklerine, kültürel süreçlere ve kültür sınıflama denemelerine yer verilmektedir. Her türlü uygarlığın kalıcı nitelik taşıyan yanıdır kültür. Buradan hareketle, ikinci bölümde kentsel uygarlığın tarihsel gelişiminin, Neolitik Çağdan, Sanayi ötesi topluma kadar olan öyküsü özetlenmektedir. Bu bölümde kentin doğuşu, sosyal, ekonomik, toplumsal ve kültürel yapılardaki değişimler, değişime yol açan etmenlerle beraber incelenmektedir. Üçüncü bölümde kent kültürü kavramı açıklanmaya çalışılmakta, bu bağlamda kır kültürü ile mukayesesi yapılmaktadır. Ayrıca kent kültürünün öğeleri ayrı ayrı ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet sonrası dönemde Türkiye'de kentleşme ve buna bağlı olarak kent kültürü konuları ele alınmaktadır. Yoğun ve hızlı göç neticesinde genellikle gecekondularda237 barınan kırsal kesimin fazlalığı, kente uyum sağlama olanaklarını azaltmaktadır. Küreselleşen dünyada ulus-devletin öneminin azalması, dünya kentlerinin önem kazanması, Modern dönemde ve postmodern dönemde kent kültürünün algılanışı, değişimi, teknolojinin bu değişimdeki rolü ile birlikte ele alınmaktadır. Küresel kapitalizm, piyasaların dünya çapında denetimini sağlarken bunun önemli siyasi ve kültürel sonuçları olmuştur. Kültür endüstrilerindeki küresel standartlaşmanın altında yatan, boyut ile güç arasındaki ilişkidir. Aynı zamanda yerelliklerin dünya piyasası için meta haline getirilmesi, kentler arası rekabeti körüklemektedir. İnsanın, ürettiklerinin, kendilerini aşan güçlerce yönetiliyormuş gibi gözükmesi, metropol yaşamı yabancılaşmayı doğurmaktadır. İnsan, artık sadece kurulu düzenin bir dişlisidir. Avrupa, farklıklarını koruyan ama ortak değerlerde birleşen bir Avrupa kültür kimliği yaratmayı istemektedir. Bunun için tarihi boyunca Avrupa'nın sembolü olan kentler kilit noktalardır. Konsey'ce oluşturulan Avrupa Kentli Hakları ve Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı da arzulanan kent kültürü için gereken maddeleri ile örnek alınmalıdır. Çoğulculuk ve demokrasinin tam anlamıyla yaşadığı kent, kentli haklarının güvence altında olduğu kenttir. Bunu gerçekleştirecek olan güç ise kentli bilincine sahip insandır.
Özet (Çeviri)
238“Urban Culture”which is also identified as“Philosphy of Urban Civilization ”is a concept of deep dimensions and the subject is not much verified. In the Antigue era, culture was defined as“cultura animi”which meant the refining of the soul and training. In Marx's opinion, culture is everything created by human beings against what nature created. In the first section, subjects such as common specifications of culture, duration of culture and essays on cultural classification are being brought up. Culture is a qualification that stays within everykind of civilizations. Taking this point into consideration, in the second section, a summary as from the Neolithic era upto 2 nd Industrial revolution on the history of urban civilization has been briefly explained. In the third section, urban culture as a concept and the means of urban culture are examined. Urban culture is formed by these means. In the fourth section, the urbanisation process and the problems of urbanisation of Turkey is analysed. After, in the globalization of the world, the perception and change of urban culture, are being examined by the role played by technology. In the fifth section the dynamics effecting urban culture are examined. The global capitalizm controls all the markets throughout the world239 which resulted into important political and cultural changes. Culture is the relation between dimension and power which lie under the global standardization. In the same time, local concepts become material for world trade and this results in competition between cities. In the sixth section the approach of European Union to urban culture is examined. It is the Europe to create a European Cultural Identity by preserving the differences under a common denominator.The articles of the Urban Rights Declaration is prepared by the committee. The urban is considered an ideal one where majority concept and democracy are perfectly functioning and the urban rights are under security.The power which will materialize this practice is the person who is conscious of urbanizm.