Cumhuriyet Döneminde mevlevilik üzerine araştırma yapan ilim adamları ve Fridun Nafiz Uzluk
The Scholars who studied Mevlevi order in the republic era and Feridun Nafiz Uzluk
  1. Tez No: 110588
  2. Yazar: SİNAN TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Büyük mutasavvıf ve düşünür Mevlâna Celâleddin-i Rûmî'nin hayatını, eserlerini ve Mevlevîlik tarikatıyla ilgili çalışmaları konu edinen bu araştırma, bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Girişte Mevlevîliğin tarihçesi, kültür ve edebiyatımızdaki yeri, bu konuda eser veren yetkin ilim adamı ve araştırmacıların çalışmalarından istifadeyle kaleme alınmıştır. Birinci bölümde, Cumhuriyet Döneminde Mevlâna ve Mevlevîlik üzerine araştırma yapan ilim adamlarından, bu konu üzerine yoğunlaşmış olan on beşinin biyografisi kronolojik sırasıyla ele alınmış, eserleri verilmiş ve konuyla ilgili çalışmalarına değinilmiştir. Ayrıca bölümün sonunda söz konusu 15 şahsın dışındaki şahıslara ve kurumlara ait çalışmaların alfabetik bir listesi sunulmuştur. İkinci bölümde, mesleki çalışmalarının yanı sıra, ömrünü Mevlâna, Mevlevîlik, Türk Kültürü ve Tarihi çalışmalarına adamış olan Prof. Dr. Nafiz Uzluk'un biyografisi ve araştırmaları müstakil olarak ele alınmış, bu vesileyle Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırmaları Merkezi'ndeki Uzluk Arşivi tanıtılmıştır. Böyle bir konunun tez olarak alınmasının sebebi bu alandaki boşluk ve ihtiyaç kadar, Selçuklu Araştırmaları Merkezi'ndeki Mevlâna Bölümü ve Uzluk Arşivi'ndeki zengin malzemenin varlığı olmuştur. 109
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research that is about the life of Great mystic and thinker Mevlana Celaleddin-i Rumi, his books and his works related to the Mevlevi order of dervishes is consisted of one introduction, two parts and one conclusion. The history of Mevlevis and their position in our culture and literature is written out in the introduction part benefiting from the works of the perfect scholars and researchers who have contributed on this issue. In the first part, the scholars who studied Mevlana and Mevlevi order in the Republic era, the biographies of the fifteen people who had focused on this issue are researched chronologically and their works on the issue are studied. Moreover, an alphabetic list of the people and institution that are kept excluded from those aforementioned 15 persons is presented at the end of the part. In the second part, the biography and researches of Prof. Dr. Nafiz Uzluk, who has contributed his life to Mevlana, Mevlevi order, Turkish culture and historical works, has also been studied independently in addition to his professional works; as the result of this, the Uzluk Archive within the structure of Seljuk Researches Center of Seljuk University is introduced. The reason why such an issue has been taken as a thesis is not only the necessity on this field but also the abundant metarials in the Mevlana section and Uzluk archive in the Seljuk Researches center. 110