Mesnevi sözlüklerinden Müşkilat-ı Mesnevi (inceleme-tercüme-indeks)
Mushkelat-i mathnawi from mathnawi dictionaries (research-translation-index)
  1. Tez No: 110589
  2. Yazar: CESUR SULTANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ŞİMŞEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Müşkilât-ı Meşnevî; Mevlânâ Mesnevi' sinin özellikle Arapça, Farsça ve Pehlevice kelimelerinin Farsça olarak tercümesini kapsayan bir eserdir. XVI. yy.da telif edilen bu sözlüğün müellifi günümüze kadar belirlenememiş fakat, kaynakların genelinde Muhammed b. Yahya b. Mü'min b. Yahya olduğu kaydedilmiştir. Bazı kaynaklarda ise bu eserin bir grup mevlevî dervişi tarafından oluşturulduğu söylenmektedir. Luğat-ı Mesnevi, Luğat-i Müşkilât-i Mesnevi, Müşkilât-i Luğat-i Meşnevî ve Luğat-i Meşnevî-i Şerîf olarak da adlandırılan bu eserin Türkiye kütüphanelerinde 1 5 nüshasını tespit ettik. Eserin Konya Mevlana Müzesi Kütüphanesi İhtisas Bölümü 2042 nolu nüshasının ferağ kaydında müstensihinin yukarıda müellifi olarak adı geçen Muhammed b. Yahya b. Mü'min b. Yahya olduğu ve 934/1528 tarihinde telif-istinsah edildiği kaydedilmektedir. En eski tarihli olması bakımından bu nüsha tercih edildi. 28“Bab”tan oluşan bu eser, Meşnevî'deki anlamı güç Arapça ve Farsça kelimelerin karşılığını Farsça olarak yazmakta, devamında ise“fasıl”başlığı altında yine Meşnevî'deki Pehlevîce kelimelerin manasını Farsça olarak sunmaktadır. Hazırlanan bu yüksek lisans tezinde eserin Mevlana Müzesi Kütüphanesi İhtisas 2042 nolu nüshasını esas alarak, İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi, Ahmet Bölümü 2721 no'da kayıtlı nüshasıyla karşılaştırıp, Farsça olarak tercümesi sunulan kelimelerin Türkçe'leri muteber sözlüklerden tespit edilerek verilmiştir. Ayrıca giriş kısmında şu ana kadar tespit edebildiğimiz 10 adet diğer Mesnevi sözlükleri hakkında da bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mushkelat-i Mathnawi includes Moulana's Mathnawi Persian translation especially, of Arabic, Persian and Pahlawi. The author of this dictionary which was written in XVI. century couldn't have found so far, but is supposed to be Muhammed b. Yahya b. Mü'min b. Yahya in most of the bibliographies. In some sources, this book is said to be established by a group of Mawlavi dervishes. This book, which is also called as Lugat-i Mathnawi, Mushkelat-i Mathnawi, Mushkelat-i Lugat-i Mathnawi and Lugat-i Mathnawi-i Sherif is found as 1 5 editions in Turkish libraries. It's writen in 2042 no. edition in Konya Moulana Museum Library Expertise Department that it's collected by some person Muhammed b. Yahya b. Mü'min b. Yahya as stated a lode and was written in 934/1528. So we preferred this version because of its being the oldest edition. This book which consist of 28“divisions”gives the Persian meaning of difficult words of Arabic and Persian and in the further“Sects”it gives the Persian meanings of Pahlavi words in Mathnavi. We mainly preferred the 2042 edition in Konya Moulana Museum and compered it with the 2721 no edition of Topkapı Palace Library Ahmet section and the Turkish equalevents of Persian words were determined moreover, in the preface port, we gawe information about 10 Mathnawi dictionaries which we could find.