Söğüt (GD Bilecik) yöresindeki mesozoyik yaşlı tortul istifinin stratigrafisi ve sedimantolojik incelenmesi
Stratigraphical and sedimentological investigation of the mesozoic sedimentary units of Söğüt area (se Bilecik)
  1. Tez No: 1108
  2. Yazar: ERDOĞAN TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAKİ VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÖ?ÜT (GD BİLECİK) YÖRESİNDEKİ MESOZOYİK TORTUL İSTİFİNİN STRATİGRAFİSİ VE SEDİMANTOLOJİK ^ İNCELENMESİ Erdoaan TEKİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisi iai Anabilim Dalı Danışman t Y“ Doç, Dr. Baki VAROL 1987, Sayfa* 82 Jüri ı Yard. Doç. Dr. Baki VAROL Prof. Dr ”Bafci CANİK YvDoçvDr. Ergvm GÖKTEN inceleme alanı } Batı Karedeniz bölgesinin GB ucunda yer alan Eskişehir İ24-a2 ve Adapazarı H24-dg paftalarının oluşturduğu 200 km lik bir saha olup doğuda K-G yönünde akan Halıpmar deresi, kuzeyde 37. güneyde 19. enlem batıda 44, boylam ile sınırlandırıl mıştır. Triyasi Karakaya grubu olarak ayrılmış olup metadetri tikler (Me ta konglomera, metakumtaşı, metakiltası-silttaşı, metakireçtaşı) ile temsil olunur. Bu Triyas birimlerini Jura istifleri transgresif olarak örter. Jura'nm başlangıç düzeylerini karakterize eden Bayırköy Formasyonu Liyas yaşlı olup» tabanda granit çakıllı konglomeralar ile başlayıp 30-650 m. lik kalınlık içerisinde üste dooru arkozik- » litik kumtası, SrachiopodHŞchinoidli kireçtaşlarına geçer. Karbonat lı düzeyler içerisinde Involutina liassica, Vidalina sp. gibi foraminif erler tipiktir. tafralı tar&l ve a(?llc sa^il özellikli bu Liyas istifi üzerinde bugüne Kadar bölgede Orta Jura'nm varlığı saptanamamıştır.II Üst Jura Bilecik Kireçtaşı formasyonu olarak ayrılmış olup Liyas üzerine uvumsuz olarak gelir. Foraminif erli, alqli çanurtası- vaketası, pelletli vaketası,, dolomitik çan.urtası ve dolosparitler Üst Jura'nm tanımsal fasiyesleri olup iç şelf şartlarını karakterize ederler. Fasives içerisinde Kurjmbia sp I Klianina sp * Valvulina sp* PseudocyelaTTiminagpqibi foraminiferler ile Clypeina jurassica* Salpingoporella annul a ta* Actinoporella podalica qibi dasiklad alg toplulukları yaygındır. Dudaş üyesi olarak ayrılan Alt Kretase'nin oolitik kireçtaş- ları Berriasiyen yas konaomda olup, denizaltı tepeleri (sea mount) ile belirginleşen pelajik ortamsal şartlara geçişi yansıtırlar, Fasiyes içerisinde Ammodiscidae * Glomospirella sp. neritik formlar yanında, Calpionella alpina I Tjntinopsella oblonga gibi pelajik foraminiferler ile birlikte oolit zarlarmdaki Nannoconus sp. ve ^Kâö^Lifel^r a
Özet (Çeviri)
iiî ABSTRACT > ' a s t r r s TTı, ? > f, i s STRATIGRAPHIC?J A; 'D SEDI'' ENTOI OGICA1 'T VESTIGATION OF THE v'ESOZOIC SEDIMENTARY UNITS OF SOÖ;/T AREA (SE BİLECEK) Erdonan TEKTİ- Ankara Un i ve r s i t v Graudate School of Natural and Applied Sciances Department of Geological Engineering SupervisorsAsst.Prof.Dr.Baki VAROL 1987, Pages 82 Jury 5 As s t. Prof.Dr. Baki VAROL Prof.Dr. Baki CANİK Asst.Prof.Dr.Ercjun GÖKTEN The studied area located at the end of the southwest of the west Pontid belt, covers an area of 200 km square in the topograp hical maps of Adapazarı (H24-d3) and Eskişehir (İ24-2F-)'» Triassic unit in the area was mappeJ^as Karakaya Graup which consisted of metaconglomerates - sandstones - siltstones interbed- ded with recrvstallized limestones and marble blocks. The Triassic unit was overlain by Jurassic sediments transgressiveiy discordant. At the beginning of Jurassic sticcession »nearly 650 m thick conalomeratic lavers with granite pebbles are typical and they pass gradual 1y through the arko^ic - lithic sandstones and fossilife-. rous limestones towards the top of the sequence, The f ossiliferous limestones include both maorofossils and Foraminifers of Liassic age sv. - -? as Involutina tiiassica and Vidalına sp.The Liassic units which is named as Bayırköy Formation, had been deposited in infra- litoral- off shore area. Dogger (Middle Jurassic) is absent in -the studied area. The Malm(Upper Jurassic) unit known as Bilecik Formation» overlay the Liassic Bayırköy Formation disccordantly.The Carbonate unit were composed of f oraminif eral -algal lime mudstone-wackestone, dolo^itic mudstone and do“”osparite formed in the inner shelf Condi tions»IV Kumubia şp.Klianina sp. Valvulina sPaPseudocvclammina sp as fora- m î n x f e r :-?, C 3 vpei n a Ju r a s s i c a, sa 1 pi ngopn rel 1 a annul ata »Açtinoporella pod o i ica as Dasyclari^cea alaap an-; typical in the upper part, of th:ÎP faciıss, Ooj i v.ic 1 inpstones has beer, f :? r“tl”v revealed in this study» They f^rmryi or the sea mounts under the pelagic conditions in the beainniv>q of i-'r.e Lower Cretaceotıs (Berriasien) t In fart, all the cortexesnf the oolites were constructed by coccoiith fragments suqgestina the pelagic conditions in addition" to the plenty of planktonic organisms such as Calpionella aloina» Tjntinopsella oblonga.The oolitic levels laterally pass into the dark-green and red coloured claystones »calceruous sandstones and sandstones with Radiolaria tBelemnites sp.and some undefined micro organisms. The deposit of the Upper Cretaceous has not been observed in the studied area, KEY WORDS « Trias, Metadetri tier, Lias, Transgressive, Lagoon» Lower Cretacous, Pel agic.Neritic, Oolite, Jura