Porselen jaket kron yapımında uygulanan çeşitli kor materyallerinin mekanik özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 11090
  2. Yazar: D.DERYA ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜL YURDUKORU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Porselen çalışmalarında, estetik ve direne birbirlerini zıt yönde etkileyen unsurlardır. Her ne kadar metal destekli porselen restorasyonlarla birçok vakada yeterli direne sağlanıyorsa da estetik acıdan metal alt yapının getirdiği olumsuzluklar, bu konuda değişik çözümler arayışına neden olmuştur. Metal alt yapının ortaya çıkardığı zaman kaybı, yüksek maliyet ve estetiğin kısıtlanması gibi birtakım faktörleri ortadan kaldırmak için üretilen jaket kron porselenlerinde ise eleştirilen en büyük sorun dirençtir. Bu düşünceler çerçevesinde araştırmamızda, rutin olarak kullanılabilecek ısıya dayanıklı day tekniği, tek platin foil ve kalay kaplı çift platin foil tekniklerinin sıkıştırma kuvvetlerine karsı gösterdikleri dirençleri karşılaştırmaya ve aluminus porselen çeşitlerini birbirleriyle kıyaslamaya çalıştık. Elde edilen verileri istatistiksel olarak değerlendirdik. Çalışmamızda uyguladığımız ısıya dayanıklı day tekniğinin, tek platin foil ve kalay kaplı çift platin foil tekniklerine göre oldukça fazla direne gösterdiğini belirledik. Ayrıca kuvvetlendirilmiş kor porseleninin, Hi-Ceram sisteminde öngörülen şekilde uygulanmasıyla, direncin daha da arttığını gözledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Esthetics and strength are the conflicting elements that affect the porcelain procedure. Although in many cases porcelain f used-to-metal restorations provide adequate strength. The negative esthetic effects of metal frame work lead to the search of various solutions. To eliminate the factors of high cost, loss of time, limited esthetics created by metal frame work the jacet porcelains are produced which are critized for their strength. Within the frame work of these opinions in our research, we compared the compressive strength of refractory die technique and single platinum foil and tin-coated twin platinum foil techniques which we are using in rutin practice, also we tried to make a comparison between different types of aluminous porcelainas. An evalution is made statisticaly using the results acquired. In our study we determined that the refractory die technique has the highest strength compared to single platinum foil and tin-coated twin platinum foil techniques. In addition to these, strengthened core porcelain's strength is increased when used as suggested in Hi-Ceram system.