Geleneksel ve yüksek bakırlı amalgamlarda, farklı bitirme ve cila tekniklerinin in-vitro olarak incelenmesi
- Tez No: 11091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Farklı bitirme ve cila tekniklerinin geleneksel ve yüksek bakırlı amalgam dolgularda, yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerini incele diğimiz araştırmamız, iki invitro değerlendirme yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Dolguların yüzey görünümleri yanında, kavite duvarı ile uyumunun incelenmesi amacıyla, S. E. M. den yararlanılmıştır. Ortodontik veya protetik amaçlarla çekilmiş çürüksüz dişler üzerinde, 120 adet Bl V kavite hazırlanarak, dişler 12 gruba ayrılmıştır. Araştırmamızın ikinci kısmında ise, profilometre cihazı ile yü zey pürüzlülüğünü değerlendirmek amacıyla fiberglass plakalar üzerinde 120 adet kavite hazırlanmıştır. Dişler ve plakalar üzerindeki kavitelere sadece talaş halinde partiküller içeren Poly Alloy geleneksel amalgam ile, talaş halinde ve küresel partiküller içeren Amalcap-non-gamma 2 yük sek bakirli amalgam alaşımları kondanse edilerek, amalgam dolgular üze rinde 6 farklı bitirme ve cila tekniği uygulandıktan sonra değerlendir meye tabi tutulmuştur. Profilometre verilerinin istatistiksel değerlendirmeleri, farklı bitirme ve cila tekniklerinin etkinliklerini inceleme yönünden her iki amalgama da uygulanmıştır. Araştırma gruplarımız içinde en pürüzlü yüzeye ve en geniş kenar aralığına sadece şekillendirilerek bırakılan amalgam dolgularda rastlan mıştır.- 72 - Şekillendirme öncesi ve sonrası yüzeyin el aletleri ile düzel tilmesi işleminin, sadece şekillendirilerek bırakılan amalgamlara göre daha düzgün bir yüzey sağlaması açısından faydalı olduğu ortaya çıkmış tır. Amalgam dolgulara aynı seansta cila uygulanmasının geleneksel amalgamlarda iyi sonuç vermediği, buna karşılık yüksek bakirli amalgamlarda uygulanabileceği saptanmıştır. Aynı seansta yüksek bakirli amal gamlara cila uygulanmasıyla hastanın sadece cila için bir kere daha hekime gelme zorunluluğu da ortadan kalkmaktadır. Dolguların yüzeyinin düzeltilmesi sırasında kullanılan nemli pamuk peletin ise, yüzey düzgünlüğünde arzulanan sonuçları sağlamadığı görülmüştür. Şekillendirme yapıldıktan 24 saat sonra cila uygulanan gruplar da ise, düzgün ve iyi sayılabilecek bir kenar uyumu gözlenmekle birlik te, araştırma gruplarının içerisinde en düzgün yüzeyi ve en az kenar aralığını sağlayan yöntemin, şekillendirme öncesi ve sonrası yüzey düzeltilmesine ilaveten, 24 saat sonra yüzeyin el aletleri ile tekrar dü zeltilip, cila uygulanmasıyla elde edildiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various finishing and polishing techniques were carried out on a conventional and a high-copper amalgam alloy and the results on the surface roughness were evaluated under two in vitro analyses. Photographs of the representative samples were taken at S.E.M. and were used to examine the efficiency of various finishing and polishing techniques on the surface roughness, as well as the marginal integrity. 120 Class V cavities were prepared on caries free teeth extracted for orthodontic and prosthetic reasons and the teeth were divided into 12 groups. In the second part of the research 120 round cavities were prepared on fiberglass sheets and surface profile measurements of the amalgam samples were obtained. A conventional lathe-cut amalgam alloy (Poly Alloy) and a high- copper admixed amalgam alloy (Amal cap-Non-Gamma 2) were condensed in the test cavities prepared on extracted teeth and fiberglass sheets. 6 different finishing and polishing techniques were applied on the conventional and high-copper amalgam samples and the results were evaluated according to S.E.M. and profilometer studies. The data of the Profilometer readings were statistically analysed for differences among the finishing procedures and the two amalgam alloys.74 - Carved surfaces resulted in the roughest surface irregularities and produced the largest gaps between the amalgams and the cavity preparation among all the test groups in the research. Precarved and post-carved burnishing and burnishing again after 24 hours resulted in a better surface texture than leaving the amalgam surfaces carved. According to our results early polishing did not produce favorable results in the conventional lathe-cut amalgam alloy where as it resulted to be an acceptable technique on the high-copper admixed amalgam alloy. Early polishing applied to high-copper amalgams also eliminates the need for an extra visit. lie of a moist cotton pellet at the end of the carving procedure contributed no significant effect to produce a smoother surface and resulted in a more irregular surface texture than the other two polished groups. Although polishing 24 hours later after carving produced a good surface texture and rather accurate marginal integrity; the best results were obtained by precarved and postcarved burnishing and burnishing again after 24 hours and then polishing.