Building data warehouse in retail sector
Mağazacılık sektöründe veri ambarı kurulumu
  1. Tez No: 110905
  2. Yazar: ZAFER MUSAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
IV ÖZET Yapılan bu projede, mağazacılık sektöründe Veri Ambarı kurulumunun metodolojisi, faydaları ve sonuçlan anlatılacaktır. Veri Ambarı kurulum metodolojisi anlatılırken, kurulan Veri Ambarından en kaliteli bilgiyi elde etmeyi sağlayan destek araçlar ve teknolojiler de tanıtılacaktır. En son olarak, bir uygulama yapılarak, önerilen metodoloji ve öngörülen faydalar test edilecektir Başlangıç bölümünde, günümüzün anahtar yönetim akımı olan“müşteri ve kar odaklı”çizilecek, bu yeni akıma uygun yönetim için çıkan yeni kavramlar ve BT'nin bu noktadaki rolü tanımlanacaktır. Veri Ambarının önemine bu çerçevede değinilecektir. Mağazacılıkta Veri Ambarı kurulumu için bir arka plan oluşturmak amacıyla mağazacılıktaki iş ve bilgi akışları anlatılacaktır. Veri Ambarı kurulumu için uygun bir metodoloji önerildikten sonra, bir firmada bu metodoloji uygulanacaktır. Bu sayede hem model hem de öngörülen faydalar test edilip şu sonuçlara ulaşılacaktır: Veri Ambarı kurulumunda planlama ve metadata tanımının en kritik fazlar olduğu, firmada mevcut kullanılan programların sahiplerinin Veri Ambarı kurulum takımında yer almalarının kurulum sürecini hızlandıracağı; baştan sınırların çok dikkatli bir şekilde konulması ve projenin firma içinde yönetim tarafından desteklenmesi gerektiği ve Veri Ambarlarının mağazacılık sektöründe“Olmazsa Olmaz”olduğu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this conducted project, the benefits, methodology and results of building of a data warehouse in a retail firm will be drawn. While describing the methodology of building a data warehouse and the side tools that will leverage the collected data into the most qualified information will be given. Finally a case study will be carried out to test the suggested methodology and the benefits of building the warehouse will be evaluated. In the introduction section, the key trend of being customer and benefit centric has been introduced. The new managerial trends that will carry your company to this trend, and the role of IT have been given. The importance of Data Warehousing, in this framework has been described. Later on, the retail sector, with its current situation and trends has been investigated. The business and Information flow in Retail sector has been presented in order to provide a background for the Retail Data Warehousing. After providing a smooth methodology of building a Data Warehouse, this methodology has been tested in a retail company. Both this model and the promised benefits have been tested by this way and the following results have been conducted: The planning phase and the metadata definition is the most critical phases of the project. The implementation would ease if the implementation team could share information with the owners of the software in the company. The limitations should be defined clearly and the project should be sponsored adequately. Data Warehouses are“a must”in Retail sector.