Standardize paralel, bite-wing, açıortayı tekniklerinin periodontal klinik muayene ile karşılaştırılması
Comparison of standardised parallel, bite-wing and bisecting techniques with the clinical periodontal examination
  1. Tez No: 11093
  2. Yazar: SEBAHAT YARAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. NURİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma ile, standardize paralel, bite-wing ve açıortayı teknikleri ile elde edilen radyografların birbirlerine olan üstünlüklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji Bölümüne başvurmuş hastalardan 47' si üzerinde yapıldı. Bu hastaların 26'sında hem radyografik, hem klinik inceleme yapıldı, diğer 21 hastada ise bunlara ilave olarak ameliyat sırasında da incelemeler yapıldı. Çalışmanın konusunu oluşturan değişik teknikler kullanılarak elde edilen radyograflardaki referans noktaları ölçülerek bulunan değerlerin karşılaştırılması sonucunda, standardize paralel tekniğin en doğru sonucu verdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Comparison of Standardised Parallel, Bite-wing and Bisecting Techniques with the Clinical Periodontal Examination The aim of this study is to compare the adventages of radiographs which were obtained by using the standardised parallel, bite-wing and bisecting - angle techniques. The research was carried on 47 patients which applied to the University of Ankara, Faculty of Dentistry, Clinics of Oral Diagnosis and Radiology. Both radiographic and clinical examinations were done in 26 patients while examinations during surgical operations were also realized in the remaining 21 patients. The result were evaluated comparing the values determined by measuring the chosen reference points on the radiographs obtained using different techniques. Consequently it was found that the standardised parallel technique provided the best results.