Ağız dışı kuvvet (cervical headgear) uygulamalarında dentoalveoler değişikliklerin araştırılması
İnvestigation of dentoalveoler changes in extraoral force (cervical headgear) applications
  1. Tez No: 11094
  2. Yazar: A.MERAL IŞIK BİLDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çalışmamızda dişsel Kİ II ilişki gösteren, üst kanin dişlerin ve ön grup dişlerin düzgün sıralanması için gerekli yerin olmadığı, hafif overjet ile karakterize vakalarda üst buccal dişlerin distalizasyonu için 6 no'lu dişe uygulanan servikal HG ile dentoalveoler bölgede oluşan değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Servikal HG uygulaması ile oluşan iskeletsel ve dişsel değişikliklerin birbirini nasıl etkilediğini de saptamaya çalıştığımız bu araştırmamız kontrol ve tedavi olmak üzere 2 grup üzerinde yürütülmüştür. Toplam 22 bireyden gözlem öncesi ve sonrasında elde edilen 44 adet sefalometrik film ve 44 adet el-bilek radyografisi araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Dento-alveoler bölgede ortopedik değişikliklere bağlı olarak oluşan değişikliklerin ve sadece ortodontik olarak meydana gelen değişikliklerin ayrı ayrı incelendiği çalışmamızda lateral sefalometrik filmler üzerinde 8 adet açısal ve 19 adet boyutsal ölçüm yapılmıştır. Bu ölçümlerimiz t testi ve korelasyon analizi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve bulgularımız diğer araştırıcıların bulguları ile karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF DENTOALVEOLER CHANGES IN EXTRAORAL FORCE (CERVICAL HEADGEAR) APPLICATIONS SUMMARY In this study, the dentoalveoler changes occured by the application of cervical HG to the maxillary first molars were investigated. The cervical HG was used for the distal ization of upper posterior teeth in Angle CI II cases with slightly anterior crowding and overjet and insufficient place for canines. The effects of skeletal and dental changes to each other, by the application of cervical HG were also investigated. This investigation was based on two groups of lateral cephalometric radiographs of 22 subjects. Both the treatment group and the control group were composed of 11 subjects. 44 lateral cephalometric radiographs and hand- wrist roentgenograms were taken at the beginning and at the end of the treatment/observation period. On the lateral cephalometric radiographs; 8 angular and 19 linear measurements were made to evaluate the orthodontic changes and the changes that occured due to orthopedic changes in the dentoalveoler region. Our measurements were statistically evaluated by t-test and correlation analysis and the findings were discussed by comparing them with the results of the other studies.