İnternet gazeteciliğinin geleneksel medya yapısı üzerine etkileri
The Effects of internet journalism on the structure of traditional media
- Tez No: 111041
- Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR DAİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte iletişim kurmada kullanılan nesneler de değişime uğramış ve kitle iletişim araçlarının en eskilerinden biri olan basın da teknolojinin değişimine ayak uydurmuştur. Radyo ve televizyonun ardından bilgisayarların basın sektöründe kullanılmaya başlamasıyla yazılı basın değişmeye başlamış, 1990'lı yılların başından itibaren günlük hayatımızın içine giren İnternet sayesinde gazetecilerin hammaddeye, çeşitli ve zengin haber kaynaklarına ulaşma imkanları artmıştır. İnternet, gazetecilerin bilgiye ulaşmasını, bilgiyi haber merkezine çabuklukla ulaştırmasını sağlarken; giderek kendisi basımn biricik öznesi durumuna gelmiş ve bu gelişmeleri müteakiben İnterrnet gazeteciliği hayatımızın önemli bir parçası olmuştur. İnternet gazeteciliği, günümüzde en popüler haber alma ve haber iletme öğesi durumundadır. İnternet gazeteciliğinin geleneksel gazetecilikten farklı yanları insanların ilgini çekmiş ve basın sektörü içerisinde İnternet gazeteciliği yapmak yükselen değer haline gelmiştir. İnternet' in geniş halk kitlerinin hizmetine sunulmasıyla birlikte İnternet özgürlüğü ve İnternet kuralları kavramları ortaya çıkmıştır. Bu kavramların hayatımıza girmesiyle yeni bir hukuk alanı doğmuş ve Basın Kanunu hükümlerinin İnternet'e uygulanıp uygulanamayacağı tartışılmaya başlanmıştır. Bilgi çağında günlük gazetelerin ve İnternet gazetelerinin rolü, günlük hayatımız içinde hızla gelişmekte, İnternet aracılığıyla medyanın şekli değişmekte, yeni teknolojiler her medyanın kullanımını yeni bir biçime kavuşturmaktadır. Bu anlamda, gelecekteki medyaların gerçekten yeni olup olamayacağının cevabının aranması gerekmektedir. Bilişim teknolojisindeki ses tanıma teknolojileri ve elektronik gazete gibi gelişmeler basında çok fazla yankı bulmakta ve gündemi işgal etmektedir. Tüm bu teknik gelişmeler, geleneksel gazeteciliğin geleceğinin nasıl olacağı sorusunu akla getirmektedir. Bu konuda çok çeşitli yorumlar yapılmasına karşın, yaygın kanı şudur: Önümüzdeki 50 yıllık dönem içerisinde yazılı basın varlığını koruyacak ancak kendini günün şartlarına uydurarak biçim değiştirecektir.
Özet (Çeviri)
Press is one of the oldest medium of mass media communication. With the progress in technology; radio, television, computers and finally the Internet, the written press has begun changing. From day to day, Internet has happened to be the newest, fastest and blindest way of communicating. With the development and the diffusion of the Internet, the possibility to reach the information resources for the journalists has increased. Internet has become the object of journalism itself, while proving the journalists to reach the data. Today, Internet journalism is the unique object of being informed and transmitting information. The development of the Internet and the Internet journalism have reached out new conceptions in area of law: The freedom of the Internet and Internet rules. The Internet has not got its own legal sanctions, but it is subjected to the Turkish Press Act which in these days being argued. By the medium of Internet, the figure of the media is being changed. In the near future the television, radio and written press will have a different function than today. At this point the question is“How the future of the written media will be?”. There are many comments for this argument; but according to the general approach, the written media will protect its existence but respecting the day's conditions will change its own figure.