Likidite ve özel emeklilik fonları
Liquidity and private pension funds
- Tez No: 111136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA OKSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Banking, Insurance
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET KAVRAMSAL ÇERÇEVE Finansal serbestleşme iç ve dış finansal serbestleşme olarak ayrı ayrı incelenebilir. İç finansal serbestleşme, enflasyon ve faiz oranları arasındaki bağı kuvvetlendirirken, dış finansal serbestleşme enflasyon ve döviz kurları arasındaki ilişkiyi zayıflatır ve ticari denge ve paranın nisbi alım gücü yerine sermaye hareketlerinin üstünlüğünü ortaya koyar. İç finansal serbestleşmenin başlıca temel öğeleri şunlardır: öncelikli sektörlere uygulanan kredi sınırlamalarını, faiz oranlarındaki tavanı kaldırmak; yeni kurumların mali sistemin içine girmelerini engelleyen unsurları ortadan kaldırmak; yabancı para ödemeleri üzerindeki sınırlandırmaları ortadan kaldırmak; ulusal mali sistemin rekabetçi piyasa koşullarına açılması vb. Dış finansal serbestleşme kavramı ile ise, bir ülkede yaşayan yerleşiklerin kolayca aktiflerini döviz olarak değerlendirebilmeleri ya da borçlarını döviz olarak ödeyebilmeleri ve yabancıların da yurtiçi finansal piyasalarda rahatça işlem yapabilmeleri anlaşılmaktadır. Bu tanım aynı zamanda, finansal açıklık kavramına da uymaktadır. Dış finansal serbestleşme ile ilgili olarak üç değişik işlem bulunmaktadır. Birinci işlem türü, içsel işlemlerle ilgili olan serbestleşmedir. İkinci işlem türü ise, yerleşiklerin yurt dışına sermaye transferi yapabilmesine ve dış ülkelerde finansal aktif bulundurabilmelerine ve yabancıların da yurtiçi piyasalardan borçlanmalarına izin Veren bir serbestleşme türüdür. Üçüncü serbestleşme türü ise, dövizle yapılan yurtiçi işlemlerin serbestleştirilmesiyle ilgilidir. Bir ülkenin ekonomik büyümesini artırması için, finansal deregülasyon ve finansal derinleşme büyük önem arz etmektedir. Finansal deregülasyon, kısaca, finansal kurumların ve hizmetlerin çeşitlenmesidir. Finansal derinleşme ise, finans sektöründe yaratılan fonların, reel kesime aktarılma oranıdır TEORİK YAKLAŞIMLAR McKinnon-Shaw Yaklaşımı Finansal serbestleşmenin teorik temelini Shaw ve McKinnon tarafından geliştirilen“Finansal Baskı Hipotezi”oluşturmaktadır. Finansal baskı hipotezinin temelinde yatan düşünceye göre, gelişmekte olan ülkelerde baskı altında tutulan finansal piyasalarda, bu baskının kalkması ile birlikte finansal serbestleşme sonucu ekonomik gelişmeye katkı sağlayacaklar ve kaynakların etkin dağılımında olumlu rol oynayacaklardır. Yani reel faiz hadlerinin yükselmesiyle ekonomide tasarruf oranlarının arttırılabileceği ve kaynaklar üretken alanlara kaydırılarak kalkınmanın sağlanabileceği öne sürülmüştür. _ i f'“' ”“Yeni Keynesyen Yaklaşım Finansal liberasyonu temel alan iktisatçılarca savunulan McKinnon-Shaw Hipotezi, Yeni Keynesçiler ve Yeni Yapısalcılar tarafından eleştirilmektedirler. Yeni Keynesyen görüşe göre, faiz hadlerinin yükselmesi yatırımları arttırmak yerine, caydırıcı bir etki yapmaktadırlar. Finansal baskının etkin olmayan kaynak tahsisine sebep olduğu yolundaki McKinnon-Shaw görüşü kabul edilmemekte ve finansal baskının kaynak tahsisini olumlu etkilediği öne sürülmektedir. Yeni Yapısalcı Yaklaşım Yeni Yapısalcılara göre faiz oranlarının artmasının ve finansal serbestleşmenin kısa süreli etkileri öncelikle stagflasyon ortamının oluşmasına neden olurlar. LİKİDİTE VE EKONOMİDEKİ YERİ Finansal sistemin sağladığı hizmetler arasında fiyat bilgisi sağlama, tasarruf sahiplerinin farklı varlıklar tutarak risk dağıtımı yapabilmesi ve bunların para karşılığında kolayca değiştirilebilmesi için likidite sağlaması önde gelmektedir. Kişisel servet sık sık bireylerin refahının ölçüsü olarak kullanılmaktadır. Ancak, servetin hangi biçimde tutulduğu da bireyin refahını etkileyebilir. Bir mübadele aracına hızlı ve maliyetsiz biçimde çevrilen varlıklar, beklenmedik harcamaları karşılamakta, çevrilmeleri daha fazla zaman alan ve daha maliyetli olan varlıklara nazaran daha değerli olacaktır'. Düşük maliyetlerle paraya çevrilebilen varlıkları ”likit“, böyle özellikleri bulunmayanları da ”likit olmayan" varlıklar olarak nitelendirmekteyiz. Likit varlıklar çabuk ve ucuz bir şekilde bir değişim aracına -paraya- çevrilebildiği için, likit bir varlığın alım ya da satım işlemi de kısa bir süre içinde ve taraflar içinde düşük bir maliyetle sonuçlandırılabilir. Alış-satış fiyat aralığı bütün piyasalarda işlem maliyetinin önemli bir parçasıdır. Bilgi farklılıklarından kaynaklan alım satım teklifleri arasındaki farklar, likidite amaçlı işlemlerin maliyetini yükselteceğinden, bu işlemleri yapanların işlem maliyetini azaltacak yönde tepkilerini teşvik edebilir. Daha az bilgiye sahip bireylerin daha fazla likiditeye sahip olmak istemeleri, finansal aracılar ve piyasalar için bir fırsat yaratmaktadır. Sistemde likidite amaçlı işlem yapanları memnun etmeye yönelik finansal yenilikler ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CONCEPTUAL FRAME Financial freedom can be examined separately as internal and external financial freedom. Internal financial freedom strengthens the connection between inflation and interest rates; on the other hand, external financial freedom weakens the connection between inflation and foreign exchanges and puts the superiority of capital movements instead relative purchasing power of trade and money. The main elements of internal financial freedom are: credit limitations applied to sectors having priority, removing the maximum interest rates; remove the elements avoiding new institutions to enter financial systems; remove the limitations on exchange money payments; opening national financial system to competitive market conditions, etc... With external financial freedom concept; consideration of current assets as foreign exchange by citizens of a country or debt payment in foreign currency and foreigners realizing processes in local financial markets easily can be understood. This definition is also complies with financial opening definition. There are three different process related with external financial freedom. First process type is about the freedom of internal processes. Second process type is a freedom type that allows citizens to make capital transfer to abroad and having financial current assets in foreign countries and foreigners having debts from local markets. Third financial freedom type is related with the freedom of local processes done with foreign currency. Financial deregulation and financial deepen carry a big importance for a country economy to develop. Financial deregulation shortly is the diversification of financial institutions and services. Financial deepen is transferring rate of funds created in finance sector to reel section. THEORETIC APPROACHES McKinnon - Shaw Approach“Financial Press Hypothesis”that has been developed by Shaw and McKinnon forms the theoretic basement of financial freedom. According to the principle of financial press hypothesis, in financial markets that are kept under pressure in developing countries will contribute economic development as a result of removal of press and financial freedom and they will have a positive role in the effective distribution of sources. This means that, through the increase in the reel interest rates, the saving rates in economy can increase and it has been put forward that development can be supplied by moving sources to productive areas.New Keynesian Approach New Keynesians and New Structuralisms criticize McKinnon - Shaw Hypothesis that is defended by economists, who are based on financial liberation. According to New Keynesian point of view, increase in interest rates does not increase the investments, instead has a dissuasive effect. McKinnon - Shaw' s point of view supporting the cause of financial pressure to ineffective source assignment is not accepted and it is put forward that financial pressure positively affects the source assignment. New Structural Approach According to New Structuralism, increase in interest rates and short term affects of financial freedom cause the formation of especially stagflation environment. LIQUIDITY AND ITS PLACE IN ECONOMY Services supplied by financial system consist of; price information obtaining, risk distribution of saving possessors by taking different assets and exchanging these against money for liquidate supplement. Personal wealth is generally used as the prosperity measurement of individuals. But, the way the wealth is kept also affect the prosperity of the individuals. The assets that are converted to barter tool in a fast and non-costing way, can meet unexpected expenses, and they will be more valuable than the assets in which more time is spent for conversion and also has more cost. Assets that can be converted to money with low costs are called“liquid”and the assets that do not have these kinds of properties are called“non- liquid”assets. Liquid assets can be converted to barter tool - money easily and quickly, purchasing or selling process of a liquid assets can be done between parties in a short time and with low cost. Purchase-Selling price internal is one of the most important parts of process cost. Since difference between purchase selling quotations resulted from information differences may increase liquid aimed processes costs, it can encourage the reactions of people realizing these processes in order to decrease the process cost. Individuals having less information require having more liquidate and this forms a chance for financial brokers and markets. Financial progresses for to make people, whom are realizing liquidate aimed processes, satisfied are coming out in the system.