Ülfet gazetesi (11 Aralık 1905-7 Haziran 1907/ Petersburg) (1905-1907 yılları arasında yapılan Rusya müslümanları kongreleri)
Ulfet newspaper (11 December 1905-7 June 1907/ Petersburg) (the congresses of Russian muslims which were held between 1905 and 1907)
  1. Tez No: 111257
  2. Yazar: HASAN DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR DEVLET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET 1905 ihtilali sonrası ilan edilen manifestonun akabinde Rusya'da oluşan yenilik ortamına İdil-Ural Müslümanlarının hazırlıklı yakalandıklarını söylemek imkansızdır. Ancak kısa zamanda manifestonun getirdiği serbestlik ortamına ayak uyduran İdil-Ural Müslümanları, özellikle basın-yayın faaliyetlerine önemli derecede hız verdiler. Çalışmamızın konusu olan Ülfet gazetesi de böyle bir zamanda yayın hayatına başladı. Gazeteci-yazar ve aynı zamanda seyyah olan Abdürreşid İbrahim tarafından çıkarılan gazetenin ilk sayısı 11 Aralık 1905 tarihinde okuyucuları ile buluştu. Gazete şiarını“ilmi ve siyasi”olarak belirleyerek, ilk sayısından son sayısına kadar da bu şiara paralel olarak yazı, makale ve haberler yayınlamaya gayret göstermiştir. Rusya hükümeti sansürünün giderek hızlandığı bir dönemde yapılan baskılara daha fazla dayanılamayarak 7 Haziran 1907 tarihinde gazetenin yayın hayatına son verildi. Gazetenin başyazarı ve muharriri Abdürreşid İbrahim olduğundan dolayı doğal olarak gazetede en önemli yeri 1905-1907 yılları arasında yapılan Rusya Müslümanları Kongreleri kaplamaktadır. Bu tarihler arasında yapılan üç kongreden en az yeri birincisi en fazla yeri ise üçüncüsü kaplamaktadır. Birinci kongrenin gazetede az yer kaplamasındaki en önemli sebep tabii ki gazetenin birinci kongre yapıldıktan sonra çıkarılmaya başlanmasıdır. Üçüncü kongrenin fazla yer kaplamasının nedeni ise Rus makamlarından resmi izin alınarak yapılan ilk Rusya Müslümanları kongresi olmasıdır. Gazetenin üzerinde durduğu diğer konular ise; Rusya Müslümanlarının geri kalış nedenleri, Dini İdarede yapılması gereken yenilikler, mektep ve medreselerin durumu, Rusya Müslümanlarına gerekli olan muhtariyet ve kadınlar meselesidir. Gazete ayrıca I. ve II. Devlet Dumasına da yer ayırmaktadır. Toplam 85 sayı çıkarılan gazete çıkarıldığı dönem itibariyle dile getirdiği siyasi, ilmi ve sosyal içerikli yazılar ile Rusya Müslümanlarına önemli hizmetlerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is impossible to emphasize that Idil-Ural Muslims were ready for the new era which was established in Russia after the manifest of 1905 revolution. However, Idil-Ural Muslims adapted the manifest's freedom atmosphere and especially geared up the mass media facilities. Ulfet Newspaper which is our work topic, begun to publish in such an environment. The first issue of the newspaper which belongs to Abdurresid Ibrahim who is a journalist and an author at the same time, met its readers on 1 1th December 1905. The newspaper determined its policy as“scientific and politic”, hence form the first issue until the last tried to be consistent with its policy in terms of its publications. During the decade which the censorship of the Russian government increased, the issuers of the newspaper could not resist the pressure and had to put an end to its publication on 7th June 1907. Due to Abdurresid Ibrahim being the editor of the newspaper, the congresses of Russian Muslims which were held between 1905 and 1907, took a significant place in its issues. Of the three congresses held between these dates, the former was the least significance and the last was the most significance in the issues of the newspaper. The newspaper started to its publications after the first congress, therefore the first congress was less significant in the issues of the newspaper. The third congress was held on formal permission of the Russian authorities, that's way it was more significant in the newspaper's issues. Other issues of the newspaper were stay behind reasons of Russian Muslims, the reforms which should be made in Religious Rule, the status of the schools and Moslem theoligical schools, the autonomy required for Russian Muslims and the women issues. The newspaper also saves space to first and second state parliament. With 85 issues published in total, the newspaper served well for the Russian Muslims by political, scientific and social articles during the era of its publication. VI