Askorbik asidin fotosentize bozunma reaksiyonu kinetiğinin polarografik yöntemle incelenmesi ve reaksiyon sırasında oluşan hidrojen peroksidin polarografik olarak tayini
The Kinetics of photosensitized decomposition reactions of ascorbic acid and measuring the formation of hydrogen peroxide as a reaction product by polorographic technique
- Tez No: 34611
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
askorbîk asidin fotosensıtıze bozunma reaksiyonu kinetiğinin polarografik yöntemle incelenmesi ve reaksiyon sırasında oluşan hidrojen peroksidin polarografik olarak tayını (doktora tezi) Ülfet SANSAL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL, 1994 ÖZ Bu çalışmada 25° C, 35° C ve 45°C'da oksijensiz ortam da pH= 4.5 da sitrat iyonları içinde askorbik asidin fo- tosensitize bozunma reaksiyonlarının kinetiği incelenmiş tir. Sensitizer olarak riboflavin kullanılmıştır. Sıcak lık arttıkça reaksiyonun başlangıç hızının arttığı görtil- mllştUr. Reasiyonun başlangıç hızı sitrat iyonları konsan trasyonu ile yakından ilgilidir ve sitrat iyonları kon santrasyonu arttıkça başlangıç hızları daha kUçllk değer ler almaktadır. Reaksiyonlar 10“3 M, 2xlO”3 M, 4xl0"3 M konsantrasyonlarındaki askorbik asitle 0.1 M, 0.2 M, 0.4 M sitrat iyonları içinde çalışılmış, ışık kaynağı olarak 100 wattlik tungsten lamba kullanılmıştır. Bozunan askor bik asit miktarları polarografik yöntemle tayin edilmiş tir. Deney sırasında polarografik hltcre çevresinde çalışılan derecedeki su sirkllle edilerek sıcaklık sabit tutulmuştur. Askorbik asidin fotosensitize bozunması sırasında oluşan hidrojen peroksit miktarları katodik bölgede oksijenin -0,8 V civarındaki oksijene ait ikinci indirgenme dalgasından yararlanılarak standart ekleme yöntemi ile tayin edilmiştir. Bilim kodu: 405.03.01 Sayfa adedi: 116 Tez yöneticisi: Prof. Dr. GUler SOMER ı
Özet (Çeviri)
THE KINETICS OF PHOTOSENSITIZED DECOMPOSITION REACTIONS OF ASCORBIC ACID AND MEASURING THE FORMATION OF HYDROGEN PEROXIDE AS A REACTION PRODUCT BY POLAROGRAPHIC TECHNIQUE (Ph.D.) Thesis Ülfet SANSAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCINCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER, 1994 ABSTRACT In this work, the kinetics of photosensitized decom position reaction of ascorbic acid in citrate ions at 25° C, 35° C, 45° C in the pH 4.5 under anaerobic condi tions have been investigated. Riboflavin is used as sen sitizer. With increasing temperature it is observed that the initial rate of reaction also increased. However, with increasing concentration of citrate ions the initial rate decreased. Reactions are studied with 10~3 M, 2xl0"3 M, 4xl0~3 M concentrations of ascorbic acid and in 0.1 M,0.2 M, 0.4 M of citrate ions. As a light source tungsten lamp of 100 watts is used. Amount of decomposed ascorbic acid is determined by polarographic technique. Throughout the experiment, water of working temperature is circulated around the polarographic container to keep temperature constant. The formation of hydrogen peroxide as a reaction product was also followed quantitively by recording the current of hydrogen peroxide wave with the half - wave potential of about -0.8 V. This wave was the second wave of oxygen. The quantity of hydrogen peroxide was measured by standard addition method. Scince code: 405.03.01 Page number: 116 Adviser : Prof. Dr. GUler SOMER 11