Sigorta sektörünün AB ile Türkiye arasında karşılaştırılması ve Türk sigorta sektörünün istatistiksel analizi
The Comparison of insurance sector between europe Union and Turkey, the statistical analysis of Turkish insurance sector
- Tez No: 111340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Ekonomi içinde, hizmet sektörlerinin en önemlilerinden olan sigortacılık sektörü, Önemli bir tasarruf ve vergi kaynağı dolayısıyla; sosyo-ekonomik çöküntü önleyicisi ve sosyal refah düzeyinin yükselticisi olarak sürekli gelişime göstermektedir. Globalleşme sürecinin çok yoğun olarak yaşandığı günümüzde, uluslararası ekonomik ilişkileri ve ticareti genişletici bir etken olarak da sigortacılık sektörü ülkemizde, üzerinde önemle durulması gereken bir sektördür. Bu tez, sigortacılık sektörünün bir ülkenin gelişimi için önemli bir güç olmasından dolayı, bu sektörün son derece gelişmiş olduğu Avrupa Birliği ülkeleriyle, bu sektörün henüz yeterince gelişmemiş olduğu ülkemizin sektör bakımından karşılaştırılması, farklılıkların ortaya konması, ülkemizde bu sektörün gelişimi ve Avrupa Birliği standartlarına uygun bir düzeye gelebilmesi için alınması gereken önlemleri ortaya koyabilmek amacıyla hazırlanmıştır. Tezin birinci bölümünde; sigorta kavramı ve sigorta sektörünün Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye'de gelişimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye'de sigortacılık sektörü, sigorta şirketleri, bu şirketlerdeki işgücü, pazar durumu, sigortacılık mevzuatı, denetimleri ve muhasebe politikaları açısından karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde, Türk sigorta sektörünün Avrupa Birliği ile entegrasyonu ele alınmış; dördüncü bölümde ise, 1990 ve 2000 yıllan arasındaki Türk sigorta sektörü istatistiki olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn the economy, the insurance agentness sector that is the one of the most important of service sectors, by reason of an important disposal and gift spring; is preventer social-economic sediment and has been continuous showing development to be sublimater of social comfort flat. !n our day that has been Irving very dense the period of to get global, insurance agentness sector also to be an active maker wide trade and international economic relations, is a sector must be dwelt on with importance in our country. This thesis that has been prepared by reason of the insurance agentness is an important force for the development of a country, with the aim confrantation our country that this sector is not enough developed very much, publishing differentness, development of this sector in our country and bringing up the preventives must be taken to become a flat is appropriate standards of Europa Associations. İn the first part of thesis; that has been dwelt on insurance concept and the development of insurance sector in Turkey and Europa Association. İn second part; insurance agentness sector has been confronted with insurance companies, work-force in these companies, market positions, insurance agentness regulation, insurance agentness supervision and account politics. İn thind part, that has been dwelt on entegration between Europa Association and Turk insurance sector and in fourth part, between 1990 and 2000 Turk insurance sector has been examined to be statisticsly.