Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hemşirelik sisteminin uluslararası hemşirelik sistemleri ile karşılaştırılması
A comparison of TRNC nursing system with international nursing systems
- Tez No: 111394
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜLKÜ BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1553
Özet
vm ÖZET Bu çalışma, KKTC sağlık sistemi içerisindeki hemşirelik sisteminin mevcut yapısını incelemek, gelişmiş ülkelerin ulusal hemşirelik sistemleri ile karşılaştırmak ve ülkemizde yapılmaya çalışılan sağlık sistemi reform çalışmalarında yararlanılabilecek bir ulusal hemşirelik örgütlenme modeli oluşturmak amacı ile planlanmıştır. Araştırma, kalitatif (niteliksel) araştırma yöntemlerinden,“Tanımlayıcı Yöntem”ile sistem yaklaşımı aşamalarından“Sistem Analizi”kullanılarak, 5 Aralık 1999 ve 25 mayıs 2001 tarihleri arasında KKTC'de gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, KKTC'nde Sağlık Sisteminde yer alan üst, orta ve alt kademedeki tüm yöneticiler oluşturmaktadır. Amaçlı örneklem yöntemi ile, hemşirelik hizmetleri ile ilgili yönetsel ve eğitsel düzeyde karar mekanizmalarında rol alan yönetim kadrolarındaki yöneticilerin tümü araştırmanın örneklem kapsamına alınmıştır. Yalnızca bazı kadrolara atama yapılmaması ve bu kadroların boş bulunması nedeni ile görüşme yapılamamış ve örneklem dışında tutulmuştur. Veri toplama aracı olarak, literatür bilgisi tarandıktan sonra, açık uçlu 16 sorudan oluşan, yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve hazırlanan bu form, 3 kişiden oluşan uzman görüşüne sunulmuş ve tekrar düzenlenerek son şekli verilmiştir. Veriler iki aşamada; yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak ve KKTC'nde hemşirelik hizmetlerini ilgilendiren yasal düzenlemeler incelenerek elde edilmiştir. Görüşme formunda yer alan sorulardan 13 tanesi, hemşirelik hizmetleri yönetimini analiz ederken, 3 tanesi de hemşirelik eğitimine yöneliktir. Ayrıca, görüşme formunda mevcut durumu tanımlamaya ve yöneticilerin önerilerini almaya yönelik olarak iki bölüm bulunmaktadır. Görüşme yapılacak bireylerle 142tek tek iletişime girilerek randevular alınmış, görüşme her yönetici ile kendi makamında yapılmıştır. Görüşmeler, 25 ile 90 dakika arasında sürmüştür. Görüşme süresinde herhangi bir kısıtlama yapılmamış, ihtiyaca yönelik olarak belirlenmiştir. Görüşmenin ilk 5 dakikasında araştırmanın amacı açıklanmış ve ses kayıt cihazı kullanmak için izin alınmış olup, daha sonra görüşme gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, görüşme sırasında araştırmacı kısa notlar tutmuştur. Son 10 dakikada ise, doğrulama yapılmıştır. Görüşmeler günlük olarak, en geç 24 saat sonra ses kayıtları dinlenerek ve araştırmacının tuttuğu notlar karşılaştırılarak dökümante edilmiş EK.2 de sunulan Veri Kayıt Formu kullanılarak tüm görüşmelerin içerik analizi yapılmış ve veriler standart biçimde kaydedilmiştir. Ayrıca Sn.Türkan Aziz ile tarihsel gelişim hakkında derinlemesine görüşme yapılarak KKTC'deki hemşireliğin tarihsel gelişim bölümü oluşturulmuştur. Değerlendirme sonuçlarına göre;. KKTC'de hemşirelik hizmetleri yönetiminin diğer disiplinlerin otoritesi etkisi altında olması nedeni ile, hemşirelik hizmetleri yönetiminde otonomi sağlanamadığı,. Ayrıca hemşirelik hizmetlerindeki personel yönetimi faaliyetlerinde, hemşire yöneticilerin yeterince rol alamamaları nedeni ile, hemşirelik personelinin etkili ve verimli kullanımında sorunlar yaşandığı,. KKTC'de gerek koruyucu, gerekse tedavi edici hizmetlerde nicelik ve nitelik olarak hemşire yetersizliği bulunduğu,. Az sayıdaki hemşirelik personelinin tedavi edici hizmetlere odaklı olarak istihdam edildikleri, koruyucu sağlık hizmetleri alanında ise profesyonel hemşirelere ihtiyaç duyulduğu,. KKTC'de hemşirelik hizmetlerinin bireysel performansı ve hizmetlerin sunumundaki koşulları dikkate alan bir ücretleme sisteminin bulunmadığı,. Hemşirelik uygulamalarının ortak olarak belirlenmiş, paylaşılan amaç ve hedeflerinin olmadığı,. Protokol ve standartlarının bulunmadığı, 143. Hemşirelik hizmetleri yönetim, eğitim ve araştırma faaliyetleri için ayrı bir bütçenin oluşturulmadığı,. KKTC'de verilmekte olan hemşirelik eğitim programının gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olduğu,. Tüm bu olumsuz verilerin yanında KKTC'de hemşirelerin güç birliği oluşturarak KTHB çatısı altında toplandıkları, ancak örgütün henüz hemşirelik mesleğinin gelişimini destekleyecek bir örgütlenme yapısında olmadığı belirlenmiştir. özet olarak, KKTC'de topluma istendik düzeyde, kaliteli hzimet sunmak amacıyla, hemşirelik sisteminin yeniden yapılandırılarak, gelişmiş ülkelerdeki düzeye getirilebilmesi için, öneriler kısmında ayrıntılı olarak sunulan düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. 144
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY This study is about eximinig the existing system's structure within the TRNC health care syestem by comparing it with developed countries nursing systems and it's planned for creating a national nursing organization model, that can be useful for the present reform studies of health care system in our country. The research is realized by using the“Descriptive Method”which is one of the qualitative research methods and“System Analysis”which is a system approach process. It's realized in TRNC between the dates 5th December 1999 and 25th May 2000. The content of research is constituted by the high, middle and low level administrators within the TRNC health care system. By using aimed sampling method all administrative staff that were active on decisive part of the nursing service's administrative and educational levels were included into content of the research. Because of the nomination delay there were absence on some administrative positions and interviews couldn't realized, these were excluded from sampling. As a data collecting tool, after literature research, 16 open ended questions prepared and this questionnarie checked by 3 specialist and after some corrections it was completed. Data collecting is realized by two stages; first by using the method of interview in depth with half structured interview sheets and second by examinig the valid laws related with nursing service's. 13 questions on the sheet were analysing nursing service's administration and 3 were analysing nursing education. Moreover, on the questionnarie sheet there are two kinds of questions; to describe the existing conditions and to take the suggestions of administrators. The interviews realized by determinig appointments and took place in the interviewers offices. Each interview took 25-90 minutes time. 145The time of the interview didn't restrict, it decided upon the time needed. In first 5 minutes the aim of the research explained and got permission for using recording tape. After that the interview had been realized. During the interview short notes had been taken by the researcher. Confirmations had been done at last 10 minutes. The recordings listened in 24 hours time after interview and compared with the notes that had taken during the interview, and this activity repeated after each interview. By using data collecting sheet given in the Appendix 2, contents of the interviews analysed and all data about them collected in a standart form. Moreover, interview had been realized with Miss Türkan Aziz and historical developement Division of the nursing in TRNC had been constituted. According to evaluation results,. The Autonomy in nursing services management in TRNC hadn't been provided, because of being on influence by other disciplines.. Moreover, influential and productive using of nursing personnel had some problems. Because nursing administrator didn't find enough personnel in management activity within nursing services.. The quality and quantity of nursing in both protective and having treat services had been found as insufficient in TRNC.. A few nursing personnel employed in having treat services, and professional nurses is needed in the field of protective health care services.. In TRNC, the personnel performance of nursing services and working conditions have no any additive effect on salaries of nurses,. There is no together improved nursing practices, shared aims and goals.. There aren't protocols and standards.. An apart budget should be constituted for administration, education and research activity in nursing services. 146. According to developed countries, in TRNC nursing education program is insufficient.. Besides all these negative data, nurses in TRNC got together and establish KTHB, but they are not supporting the nursing professions developement. As summary, in order to give qualified service expected in TRNC like developed countries, the nursing system should be restructured by the help of the suggestions part of this thesis. 147