Non-valvuler atriyal fibrilasyonlu olgularda gelişen tromboembolik komplikasyonlarda homosisteinin yeri
The role of the homocysteine in nonvalvular atrial fibrillation patients with thromboembolic complications
- Tez No: 111416
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Homosistein, endotel fonksiyonları üzerine olan etkisi ile aterosklerotik kalp hastalıkları için risk faktörü olarak kabul edilmiş, toksik bir aminoasittir. Platelet fonksiyonları ve koagülasyon faktörlerine de etki ettiği gösterilmiş olan homosisteinin, nonvalvuler AF'lu hastalarda gelişen tromboembolik komplikasyonlarda da rolü olabileceğini düşünerek bu çalışmayı düzenledik. Bu amaçla, tromboembolik vasıflı inme hikayesi olan 20 nonvalvuler AF'lu hasta, vaka grubu olarak kabul edilmiştir. Kontrol grubu da tromboemboli hikayesi olmayan 18 AF'lu hasta ve uygun yaş grubunda 15 sinüs ritimli hastadan oluşturulmuştur. Tüm katılımcıların açlık homosistein seviyeleri, fıbrinojen düzeyleri, ekokardiyografık olarak sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonları ve sol atriyum çapları ölçülmüş ve hipertansiyon, diabet ve inme hikayeleri sorgulanmıştır. Açlık homosistein seviyeleri fluoresence polarisation immunoassay (FPIA) metoduyla çalışılmıştır. Tromboembolik komplikasyon ile homosistein, fıbrinojen, yaş, HT, DM, sol ventrikül sistolik disfonksiyonu ve sol atriyal çap arasındaki ilişkiler, istatistiki olarak Mann Whitney - U, ki-kare testi ve pearson korelasyon testi kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ROLE OF THE HOMOCYSTEINE IN NONVALVULAR ATRIAL FIBRILLATION PATIENTS WITH THROMBOEMBOLIC COMPLICATIONS Homocysteine is a toxic aminoacid which was been suggested as a risk factor for atherosclerotic heart disease by the effects on endothelial functions. It has several effects on platelet functions and coagulation factors. The objective of this study was to determine the relationship between plasma homocysteine levels and thromboembolic complications of patients with nonvalvuler atrial fibrillation. The study population consisted of 20 study group of patients (with documented nonvalvuler atrial fibrilation and has a history of tromboembolic events) and 33 control patients (18 nonvalvuler atrial fibrillation, 15 sinus rhythm without history of thromboembolic events ). All participiants were sought for the history of diabetes mellitus, hypertension and stroke. Plasma homocysteine levels, and fibrinogen levels were measured. Transthorasic two dimensional echocardiography were done for calculation of left ventriculer ejection fraction and left atrial diameter. Fasting plasma homocysteine levels were measured by fluorescence polarisation immunoassay (FPIA). Comparing between groups for variables shuch as thromboembolic events, homocysteine, fibrinogen, age, left atrial diameter, left ventricül ejektion fraction, hypertension and diabetes mellitus were done by using Mann Whitney U- Wilcoxon Rank Sum, Chi - square and pearson correlation tests.