ALS'da viral antikorlar üzerine bir araştırma
- Tez No: 16
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLA İRKEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
19 82-19 86 yılları arasında Gazi Tıp ve İstanbul Tıp Fakülteleri Nöroloji kliniklerine başvuran ALS tanısı kon muş hastalardan alınan serum örneklerinde virus ların etyo- patogenetik rolü yönünden serolojik çalışmalar (KB) yapıl mıştır. Çalışmamızda ALS'lu hastalarda, diğer nörolojik has talar ve kontrol grubuna göre poliovirys Tip l'e karşı artan titrelerde antikorlar saptanmıştır. Bu sonuçlar literatürde- ki mevcut bilgilerle uyumludur. ALS'lu hastalarda Herpes simpleks virusu tip 1 antikorlarında da önemli derecede art ma bulunmuştur. Bu konuda literatürde bir araştırmaya rast lanmamıştır. Kızamık virusuna karşı antikor titrelerinde kont rollere göre artma olmamıştır. Bu bulgular kızamık virüsünün etyopatogenezde rolü olmadığı sonucunu vermektedir. Poliovirus tip 1 ve HSV tip 1 antikorlarının diğer nö rolojik hastalıklara ve kontrol grubuna göre önemli derecede artmış olması, bu virusların ALS etyopatogenezinde rolü ola bileceğini düşündürmektedir. Bütün bunlara karşın çalışmada kullanılan serum adedinin az oluşu nedeniyle tam bir etyolo- jik sonuca varmak zorlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Between the years of 1982-1986, serological studies were made on etyopatogenes virüse in the serom samples that were taken from the patients who applied the Neurology Clinics of Gazi and Istanbul Faculty of Medicine with ALS diagnosis. In this study, anticores with increasing titers against polio- viruses type 1 were determined in the patients with ALS with respect to other neurological patients and the control group. These results are in accordance with the literature. In the patients with ALS increase of great importance were found in anticores of Herpes simplex viruses type 1. On this subject, no research is seen in the literature. There is no increase in anticore titers against chickenpox virus according to the control group. These results show that, chickenpox viruses are not effective on etyopatogenez. Since there is an important increase in anticores of polıovırus ~type 1 and HSV 1 according to the ather neurolo gical ilnesses an the control group, It can be considered that these viruses might be effective on ALS etyopatogene- zis. Finally, the inefficiency of the serum samples that were examined in the study makes it difficult to conchj.de ±n a real ethiological manner.