Deneysel kolon anastomozlarının iyileşmesinde parenteral ve enteral beslenmenin etkisi
Effects of parenteral and enteral nutrition in experimental colonic anastomosis
  1. Tez No: 111461
  2. Yazar: MEHMET KOLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. LEVHİ AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Anastomoz kaçağı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilen kolon anastomozları ile ilgili çalışmalar cerrahideki gelişmelere paralel olarak hızla devam etmektedir. Bu deneysel çalışma, enteral ve parenteral beslenmenin anastomoz iyileşmesine olan etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, ağırlıkları 160-220 gram arası değişen, 60 adet wistar türü albino dişi sıçan kullanıldı. Denkler önce erken relaparatomi yapılan (postoperatif 4.günde) ve geç relaparatomi yapılan(postoperatif l0.gün) olmak üzere iki ana kümeye ayrıldı.Bu iki ana küme içinde ise her birinde rastgele seçilmiş onar adet sıçan bulunan; laboratuar diyeti ile beslenen,enteral beslenme solüsyonu ile beslenen ve TPN uygulanan küme olmak üzere üçer adet alt kümeler vardı. Kümelerin hepsine de distal kolonik transseksiyon ve primer anastomoz uygulandı. Postoperatif 6. saatte hayvanlar beslenmeye başlandı..1 küme postoperatif dönemde,preoperatif aldığı gıdalar ve su ile ile beslenmeye devam edildi. Postoperatif 4. günde reopere edilen kümeye 1a kümesi,postoperatif l0.günde reopere edilen kümeye ise lb kümesi dendi..2 küme postoperatif dönemde enteral beslenme solüsyonu ve su ile oral yoldan beslendi. Bu küme de Postoperatif 4. gün relaparatomi yapılan küme 2a ve postoperatif 10. gün relaparatomi yapılan küme 2b, iki ayrı kümeye ayrıldı. 3 kümeye kateter üzerinden TPN uygulandı.. Bu kümede erken relaparatomi yapılan(4. günde) 3a ve daha geç relaparatomi yapılan( l0.günde) 3b kümeleri olarak kendi arasında iki ayrı kümeye ayrıldı. Anastomoz iyileşmesi patlama basıncı ölçümü,hıidroksipirolin tayini ve skar skorlaması yapılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies on colon anastomosis, which may lead to serious complications such as the anastomosis leakage have been conducted fast in parallel to the advances in surgery. This experimental study aimed to investigate the effect of enteral and parenteral nutrition on the healing of anastomosis. Sixty female Wistar rats with albinism weighing between 160 g and 220 g were used in the study. Initially, the subjects were randomised to two main groups as administered early relaparatomy (at Day 4 postoperatively) and late relaparotomy (at Day 10 postoperatively). Each group consisted of three subgroups as fed with laboratory diet, enteral nutritional solution and TPN, while each subgroup consisting of randomly selected 10 rats. Distal colonic transection and primary anastomosis were performed to the subjects in all subgroups. For all subjects, the nutrition was initiated at Day 6 postoperatively. Subgroup 1 was fed with preoperative diet and water. The subjects in this subgroup which were reoperated at Day 4 postoperatively was called Subgroup la, and those which were reoperated at Day 10 postoperatively Subgroup lb. Subgroup 2 was orally fed with enteral nutritional solution and water. The subjects in this subgroup which underwent to relaparatomy at Day 4 postoperatively was called Subgroup 2a, and those which were administered relaparatomy at Day 1 0 postoperatively Subgroup 2b. Subgroup 3 was administered TPN via a catheter. The subjects in this subgroup which underwent to early laparatomy (at Day 4) were called Subgroup 3a, and those which were administered late laparatomy (at Day 1 0) were called Subgroup 3b. The healing of anastomosis was assessed using the measurement of burst pressure, the hydroxypyrolin detection and the scar scoring.