Mezenterik iskemi tanısında D-Dimer'ın önemi
The diagnostic value of D-dimer in mesenteric ischemia
- Tez No: 111460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. LEVHİ AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada ;akut intestinal iskemi oluşturulan ratlarda D-dimer, CK, LDH, SGOT, SGPT, Amilaz ve lökosit düzeylerinin intestinal iskeminin ön tanısındaki prognostik değerleri araştınlmıştır. Çalışmada 48 adet Winstar-Albino cinsi erkek ve dişi sıçan kullanıldı. Biz intestinal iskemide invasiv olmayan parametrelerle erken dönemde tam konulabilirliğini araştırdık. Kontrol grubuna (n=8),laparotomiyi takiben ince barsaklar, penset yardımı ile nazikçe elave edildi. Sonra bu gruplardan yaklaşık 4 ml.kan alındı. 2 saatlik(n=8), 4 saatlik (n=8), 6 saatlik (n=8) ve 12 saatlik (n=8) mezenterik iskemi grupları oluşturuldu. Mezenterik iskemi SMA' in 3/0 ipek sutur materyali ile bağlanmasıyla gerçekleştirildi. Bu sürelerin sonunda, her bir gruptan abdominal aorta vasıtasıyla, biyokimyasal inceleme için kan alındı. Alınan kanlardan D-dimer, CK, LDH, AST,ALT, Amilaz and Lökosit değerlerine bakıldı. SMA bağlanmış olan gruplarla kontrol grubu karşılaştırıldığında D-dimer düzeyindeki artışın istatistiki olarak anlamlı olduğu değerlendirildi. Aynı şekilde Amilaz değerleri de karşılaştırıldığında, amilaz değerindeki artışında anlamlı olduğu görüldü. CK, ALT, AST ve lökosit değerleri incelendiğinde 6 ncı saatten sonraki değerlerin anlamlı olduğu görüldü. LDH düzeyindeki anlamlı artışın 12 saatte olduğu değerlendirildi. Sonuç olarak, D-dimer, SMA'in thromboembolik bir olay neticesinde tıkanmasıyla barsak iskemisi gelişmesinden şüphe edilen hastaların tanısında kullanılabilecek bir parametre olabilir. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DİAGNOSİC VALUE OF D-DİMER IN MESENTERIC ISCHEMIA intestinal ischemia is one of the most challenging problems that general surgeons face. The aim of this study is to investigate the early diagnostic value of D-dimer, CK,LDH,AST,ALT, Amylase and Leukocytes in rats undergoing intestinal ischemia. For this purpose the rats were divided into 5 groups.In control group,the rats where un derwent laparotomy and blood sample was taken from abdominal aorta.In other four groups the rats were underwent intestinal ischemia by ligation of SMA. The blood samples were taken via aorta by relaparotomy at 2,4, 6 and 12 hours in following groups. Bloods taken from rats were studies for D-dimer,CK, LDH, AST, ALT, Amylase and Leukocytocis. There was statistical significance between D-dimer levels of SMA ligated groups and control groups.In the comparasion of Amylase,there was statistical significance between amy lase levels of SMA ligated groups and control groups. There was statistical significance for CK, AST, ALT and Leukocytes levels after 6 hours. LDH levels was statistical significance after 12 hours. It is concluded that in patients with suspected thromboembolic occlusive disease of SMA, D-dimer has been found a significant indicator of early diagnosis of intestinal ischemia. '?-''» «kili, 34