Bafra balık göllerindeki sudakların (Stizostedion lucioperca L. 1758) bazı özellikleri üzerine bir araştırma
A Research on some features of pike-perch in the fish lakes of Bafra
- Tez No: 11150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET BÜYÜKHATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
-46- 7- ÖZET Bu araştırma, Bafra Balık Göllerinde doğal olarak bulunan Sudak (Ütizostedion luciopercâ L.1758) balıklarının bazı populasyon özelliklerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma Eylül 1985-Ocak 1986 tarihleri arasında toplam 284 balık üzerinde yürütülmüştür. Alınan örneklerde, yapılan yaş tayinleri sonunda 1-7 yaş gruplarına rastlanmıştır. Yaşlara göre uzunluk değişim sınırları 135-47.5 cm. ağırlık değişim sınırları ise 68,14 - 1733.80 gr.arasındadır. Yaş grupları arasındaki oransal uzunluk ve oransal ağırlık artışları I. ve II. yaşlarda diğer yaşlara göre hızlı olmaktadır, İncelenen örneklerde Büyüme formülleri; Erkek -Dişi Karışımında. Lt - 85.71 [ I-.“».”' t+2“71)] Dişilerde; Lt. l06,6 [ ı_-0-05( 3) Erkeklerde; L^ m 79.62 I i-e”°*08( t+2,5 olarak bulunmuştur, Agırlık-Üzunluk ilişkisi formülleri ise; Erkek-Dişi karışımında; W = 7.55 10~3.l3a83 Dişilerde; W = 4.48 10“”3.13,327 Erkeklerde; W, 3.33 10~3.13.434 olarak bulunmuştur.-47- Yaş ve cinsiyetlere göre ayrı ayrı hesaplanan kondüsyon faktörü değerleri ise, Erkek -Dişi karışımında 1.373, Dişilerde 1.318, Erkeklerde ise 1,40 olarak bulunmuştur. Balıkların sırt kaslarından alınan et örneklerinde yapılan kimyasal analiz sonuçlarına göre su, ham yağ ve ham protein oranlarıda sırasıyla % 78.14, % 0,92 ve % 19.52 olarak bulunmuş tur. Elde edilen bulgular ve bunların değerlendirilmesi sonucu Bafra Balık Göllerindeki sudak popülasyonu diğer göllerdekinin tersine biyolojik dengeyi bozmamış, göllerde bulunan Sazan, Kefal ve kerevitle uyumlu bir ortam kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
-48- SUMMA.RY This research has been done to determine some population features of Pike-Perch (Stizostedion lucioperca L.1758) that naturally take place in the îish Lakes of Bafra..The research has been carried out on a total of 284 fish between the dates September 1985 and January 1986» In the samples takenp, 1-7 age groups have been met after studying on age indications. The length change limits are between 13.5-47*5 cm#and the weight change limits 68.14-1733.8 gr according to the ages »The proportional length and weight increase among the age groups is rapid at the age of one and two compared to the other ages. The Growth 7 ormulas in the samples examined have been found» Lt ? 85.71 ^i-e-0-°7('fc+2.71)J in. the mixture of Male and Female f _ Lt « 106.6 [i-e-°*05(t+3) j^ FemaieSf Lt - 79.62 [i^-O.08(t+2.5)] ^ ^'^ The ueength-Weight relationship formulas have been found; W a 7. 55. 10 ~3. ı3,183 în“t*16 mixture of Male and Female, W - 4.48.10-3.13-327 mWmaleB, W ? 3.33.10”3. 13*434 ^ Males« The condition factors calculated separately according to the sexes and ages have been found 1.373 in the mixture of Male-49- and Female, 1.318 in Females, and 1.4G la Males. According to the results of chemical analysises studied on the meat samples taken from the dorsal musdes of the fish, the ratio of water has been found % 78.14 » raw oil % 0*92 and raw protein % 19#52. As a result of the discoveries found and their evaluation, the Pike-Perch population In the Pish Lakes of Bafra hasn't spoiled the Biological balance and a harmonious position has been set with the Carp (Cyprinus carpio)fthe Grey Mullet (Mugil cephalus) and "She Crawfish (Astacus leptodaotylusjin the lakes opposite to the other lakes.