Samsun ekolojik şartlarında yalnız ve karışık olarak ekilen bazı tahıl ve bir yıllık baklagil yem bitkilerinde en uygun karışım ve tohum oranlarının tesbiti üzerinde bir araştırma
An Experiment on the determination of the most suitable mixtures and seed rates of some cereals and annual forage legumes grown under the ecological conditions of Samsun
- Tez No: 11151
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN TOKLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
öz ı Bu araştırma, Samsun şartlarında sonbahardan ilkbahara kadar boş kalan tarım alanlarında yeşil ve kuru ot üretimi için tahıl ve bir yıllık baklagil yem bitkilerinden en uygun karışımı ve tohum oranlarını tesbit etmek üzere yapılmıştır. Araştırmada en yüksek verim: dekara 6073.3-5413.9 kg. yeşil ot ye 1335.1 - 1279.5 kg. kuru ot olmak üzere $ 50 yulaf + fc 50 adi fiğ, 5Sİ5O yulaf + #50 koca fiğ ve % 75 yulaf + # 25 koca fiğ karışımlarından elde edilmiştir. Genel olarak, macar fiği hariç, karışımların ot verimi yalnız ekimlerden önemli de recede yüksek olmuştur. ABSTRACT AN EXPERIMENT ON THE DETERMINATION OP THE MOST SUITABLE MIXTURES AND SEED RATES OP SOME CEREALS AND ANNUAL FORAGE LEGUMES GROWN UNDER THE ECOLOGICAL CONDITIONS OP SAMSUN i This experiment was conducted to determine the most suitable mixtures and seed rates of some cereals and annual forage legumes for green fodder and hay production during the period from post-harvest to pre-sowing of summer grown crop under the ecological conditions of Samsun, In the experiment, the highest yields as 6073.3 to 5413.3 kg. green fodder and 1335.1 to 1279-5 kg. hay per decâre were obtained from the mixtures of 50 $ oats + 50 # common vetch, 50 narbonne vetch. In general, except Vicia pannonica Grant z. -fhe yields higher! of mixtures were t -man the single plantings. I"CI
Özet (Çeviri)