Türkiye'de izole edilen Brucella suşlarının bazı Brucella fajları ile tiplendirilmesi
- Tez No: 111552
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER BEŞE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Brucella abortus Laboratuarına önceden liyofilize edilerek, suş kolleks iyonunda saklanan 17 adet; laboratuara gelen 3 atık inek cenininden izole edilen 3 adet Brucella abortus susu ile, Brucella melitensis laboratuarında önceden izole edilip, liyofilize edilerek saklanan 10 adet ve Brucella melitensis laboratuarına gelen atık koyun cenininden izole edilen 5 adet Brucella melitensis susunun, toplan 35 adet Brucella susunun, Weybrldge'den temin edilen Tibilisl, A-422, Weybridge, Berkeley- 2 Brucella Fajları'na duyar 1 ] 1 ıkları saptandı. Bu çalışma yapılırken, suşların tip ve biyotiplendirrneleri de yapıldı. Atık inek ceninlerinden izole edilen ve Brucella abortus laboratuarının suş kol leks iyonundan temin edilen toplam 20 adet 1 Brucella abortus susunun Faj Tbilisi, A-422, Weybridge' in, 10 R.T.D 2 4 10 R.T.D ve 10 R.T.D'larda lize olmadığı ancak Berkeley-2 Fa- jı'nırı her üç di Misyonunda da lize olduğu saptandı 20 adet susun, %10 C02'li ortamda Urediğl, üreme esna sında H2S meydana getirdiği, monospesifik Abortus serumu ile agglüt inasyon oluşturduğu, monospesifik Melitensis ant i serum ları ile ise agglüt inasyon oluşturmadığı.thionin ve bazik fuksi- nin tüm konsantrasyonlarında ürediği ve Brucella abortus biyot ip 11 olduğu belirlendi. -57-15 Adet suşun ise; C02'e gereksinme duymadan, normal aerobik koşullarda ürediğini, üreme esnasında H2S oluşturmadığı, 11 adet susun Brucella abortus ant i serumu ile 1 adet susun Bru- ] oella melitensis ant i serumu ile 3 adet. susun ise hem Brucella abortus hem Brucella melitensis ant l serumleri ile agglütinasyön verdiği, thion i n ' iru 1/25.000 konsantrasyonu hariç, diğer konsan trasyonlar t rıda ve bazik fuksinin her iki konsantrasyonunda da ürediği; 1 suş biyot.jp I, 3 suş biyotip III,II suş da biyotip II olarak tesbitl edildi. ?58-
Özet (Çeviri)
SUMMARY PHAGE TYPING ISOLATED BRUCELLA STRAINS IN TURKEY In this study, whose 17 Brucella abortus strains which were kept in the strain collection Brucella abortus laboratory in Pendik Veterinary Control and Research Institute, 3 strains isolated from 3 aborted foetuses of cows. 5 strains isolated from 5 aborted sheep foetuses and 10 strains formerly isolated before. Total 35 Brucella strains were tested against phage Tb, Wb, A-422, Bk-2. It was determined that; 20 Brucella abortus strains were lysed by Tb, A-422, Wb, Bk-2 in both of 101 RT, 102 RT, 104 RT dilutions. 15 Brucella melitensis strains from Brucella melitensis strains collection and isolated from aborted sheep were not lysed in 101 RT, 102 RT, 104 RT dilutions of Tb, A-422, Wb phages but lysed in all dilutions of Bk-2 phage. -£TB