Jinekolojik ameliyat geçiren hastaların, bilgi gereksinimlerinin saptanması
  1. Tez No: 111551
  2. Yazar: NEBAHAT ÖZTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ANAHİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
- 92 VIII - ÖZET Özellikle doğurganlık döneminde üreme organlarına yapılan cerrahi girişimler kadın ve çevresi için zor kabullenilen bir olaydır. Bu olay karşısında hastaların tümünde değişen derecelerde korku ve :3tres yaşanır. Ameliyat öncesi duyulan korku ve stres kişinin iyileşmesini engelleyen bir risk faktörü oluşturur. Yapılan çalışmalarda, hastanın hastaneye adapte odilmesi, hastalığı ve ameliyatı ile ilgili konularda bilgilendirilmesi ile korkuların azaltılabileceği ve iyileşmenin hızlandırılabileceği kanıtlanmıştır. Çalışmamız jinekolojik ameliyat geçiren hastaların bilgi gereksinimlerini saptamak amacıyla planlanmış olup, örneklerimizi oluşturan 250 denek farklı statüde hizmet veren Marmara Üniversitesi Hastanesi ve S.S.Y.B. Zeynep Kamil Hastanelerinden seçilmiştir. Kadınların demografik, jinekolojik ve obstetrik özelliklerini, geçirdikleri ameliyatla ilgili bilgilerini ve uyum durumlarını yansıtan veriler karşılıklı görüşme yoluyla uygulanan anket formuyla elde edilmiş ve sonuçlar bilgisayar aracılığı ile değerlendirilmiştir. Deneklerimizin büyük bir bölümünün, yeterli bir gelire ve sosyal güvenceye, 11 yıldan uzun evlilik süresine ve hastane deneyimine sahip, % 76' sının enaz ilkokul mezunu, çoğunluğunun 35 yaş üzeri, evli olduğu bulgulanmıştır.93 - Kadınlarımızın üreme organları konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve bu konuda bilgi edinmek üzere komşu - arkadaş gibi yanlış kaynaklara baş vurdukları görülmüştür. Jinekolojik ameliyat geçirecek olan deneklerimizin en önemli ve önde gelen bilgi gereksinimi, hastalıkların tanısı ve ameliyat türünü öğrenme konusunda olmuştur. Çalışmamızda hastalarımızın % 87,6' sının tanısını bildiği, % 64' üne ameliyatları konusunda açıklama yapıldığı halde çoğunun kendilerine yapılan tanı ve ameliyatları ile ilgili açıklamaları yetersiz buldukları saptanmıştır. Deneklerimizin tümünün kendilerine uygulanan jinekolojik operasyona karşı; öfke, endişe, korku gibi duygusal tepkilerini tek tek ya da hep birlikte gösterdikleri belirlenmiştir. Hastalarımızın % 78 'inin hekimle, % 86,8 'inin hemşireyle yeterli iletişim kurabildiği, % 68,8 'inin hastane ortamındaki ilgi ve bakımı yeter li bulduğu belirlenmiştir. Hemşireyle iletişimi olumlu olan deneklerimizin verilen bakım konusunda daha olumlu düşüncelere sahip oldukları gözlenmiş tir. Çalışmamızı gerçekleştirdiğimiz hastanelerden özellikle S.S.Y.B.'na bağlı Zeynep Kâmil Hastanesinde, hastalara tedavi ve bakım işlemleri konusunda ayrıntılı bilgi verilmediği, bu nedenle deneklerimizin % 52, 8' inin kendilerine uygulanan işlemlerden korktukları görülmüştür. Deneklerimizin sadece % 45, 6' sına durumları ile ilgili günlük değişiklikler konusunda- 94 - bilgi verildiği, % 88,8 'inin vizitler sırasında kullanılan tıbbi terimler den olumsuz yönde etkilendiği belirlenmiştir. Ameliyat sonrası tüm kadınların ilerki cinsel yaşamları ve doğurganlık fonksiyonlarına yönelik en az bir konuda bilgi gereksinimi olduğu ve bunun sağlık ekibi üyeleri tarafından henüz karşılanmadığı saptanmış tır. Bilgi gereksinimi belirlemede ve elde etmede öğrenim ve gelir düzeyinin etkili olduğu ve bu iki parametre yükseldikçe hastaların ortama daha kolay uyum sağlayabildikleri, hekim ve hemşire ile daha kolay iletişim kurabildikleri, daha kapsamlı bilgi elde edebildikleri belirlenmiştir. Ayrıca yaş faktörünün de hastalık tanısı, ameliyat türü ve ilerki cinsel yaşam la ilgili konularda bilgi edinme gereksinimini etkilediği görülmüştür. 26 - 45 yaş grubu arasındaki kadınların bu konuda daha duyarlı ve istekli oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 95 - IX - SUMMARY Mostly the women their environment can hardly accept the operations done on reproductive organs in their reproductive ages. Probably when they face an event like this, they feel fear and stress, which become a nega tive factor on patient's postoperative well-being. In this research, it's well proved that patients adaptation to hospital, acknowledgement about the oparations and the diseases help them to alter those negative factors in the way of recovery. Our work up study is planned to determine the necessary informations that patients, who had gynecological operation previously need. The people who are involved in this research were chosen among M.Ü. Hospital & S.S.Y.B. Zeynep Kâmil Hospital whill are giving services in different status. The demogrophic, gynecologic, obstetric informations of patients and the data that reflects their operations and post-op adaptation status is obtained by direct interviews, eveluated by computer programs. We've chosen our data groups among people Whose majority have normal social status, who are married for more than 11 years and had an experience on being hospitalization before of those 76 % had groduated at least from primary school and most of them were over 35 years of age, married.96 - In this research we've seen that as woman don't have enough idea about reproductive organs although it's false, they ask to their friends and neighbours as a source of information for help. The most important information that preoperative patients need is shown to be the diagnosis and the gynecological operative treatment that they will have. This study shows that 87,6 % of patients know about their present state, 64 % found the information they were given about the ope ration as an insufficient one. Also we've seen in this study that the groups felt nervous, anxious and fearful against the operations they've had. Of groups; 78 % and 86,8 % have good communication with doctors and nurses respectively, and also 68,8 % of them find hospital services good enough. There for it's obvious that the more the patients have com munications with nurses, the better the opinions about hospital services become. Especially as patients, who' re hospitalized in Zeynep Kâmil Hos pital which 's a branch of S.S.Y.B. weren't iformed well enough about the treatment and services that they gaimed, 52,8 % of those expressed their fearful feelings about their health against unexplained services. Only 45,6 % of your patients involved in this study exclaimed that they were informed about their well - being daily and 88,8 % complained that they unûorstood nothing about the medical words used by doctors during daily- 97 - visits and it's seen that this mode them become more anxious about them selves. it's also seen that although all postoperative patients showed the need of knowing about their future sexual life and reproductions or at least about one of them, the health personnel haven't ful If ill this prob lems yet. We also realized that the need for acknowledgement about future life was influenced and related directly by social, financial status of patients and as these two parametres increase the patients get used to the se conditions about themselves more easily. Also they show better commu nications with doctors and nurses, too and as a result they can get expla nations about their health in an exterted way from healt personnel. Plus it's also seen that the age factor plays an important role in patients need of getting knowledge about diagnosis, treatment and future sexual life and it's obvious that woman between 26 - 45 years of age show more attention and importance to this issue.