Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin eğitim düzeyi ile klinik deneyimlerinin incelenmesi
- Tez No: 111627
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
-36- ÖZET Bu araştırma yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin eğitim hazırlığı ve klinik deneyim farkını incelemek amacıyla planlanmıştır. 100 Hemşirenin katıldığı bu araştırmada anket yöntemi kullanılmış t ır. Soru kağıdının ilk bölümü hemşi releri tanıtıcı, ikinci bölümü ise eğitim ve deneyimle rine ilişkin sorulardan oluşmaktadır. İstatistiksel değerlendirmede yüzdelik ve X2 testi kullanılmış tır. Araştırmamızda yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin çok genç olduğu saptanmıştır. öğrencilik dö deminde yoğun bakım ünitelerinde staj yapmış olanların mezun olduklarında bu üniteleri seçmelerinde etkili ol duğu görülmüş tür. Yoğun Bakım Ünitelerinde göreve başla dıklarında oryantasyon programları ve kurslarının veril mediği ve hizmetiçi eğitim programlarının yeterli uygu lanmadığı görülmüş tür. Has ta bakımının kalitesinin arttı rılmasında yardımcı olabilecek Kalite Güvenlikle ilgili çalışmaların yetersiz olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
-37- SUMMARY The main purpose of this study is to compare the educational preparation and the clinical experience of nurses providing care to patients in critical care settings in the United States with that of Turkish nurses rendering care to patients in critical care units in Turkey. This is a non-experimental, comparative study. The population limited to critical care nurses. A total of 17 completed questionnaires collected from a convenience sample. X.2 (chi-square) and precentage tests were applied for the statistical evaluation. The results, the critical care nurses who graduated of nursing high schools are prepared "better to work before graduation. After graduation the results shown that they need to complete orientation to the critical care settings, advanced courses,following advanced courses and continuing educational programs.