Samsun ekolojik şartlarında yetiştirilen bazı mısır (zea mays L.) çeşitlerinde farklı zamanlardaki seyreltmenin verim ve verim unsurlarına etkileri üzerine bir araştırma
An Investigation on the effects of different thinning periods, on yield and yield components in some maize (zea mays L.) varieties grown under the ecological conditions of Samsun, Turkey
  1. Tez No: 11164
  2. Yazar: ORHAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZ 1986 yılında Samsun ekolojik şartlarında yürütülen bu çalışma, İki mısır çeşitinin verim ve verim unsurları üzerin de beş seyreltme zamanının etkilerini belirlemeyi gaye edinmiştir. En yüksek tane verimi 1. seyreltme zamanında seyreltilen TTM-81.19 melez mısır çeşitinden elde edilmiştir. Bu zamanda bitkiler dört yapraklı olup, seyreltme zamanı geciktikçe tane veriminin azaldığı ve tane verimi ile sap verimi, do kara koçan sayısı, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda tane sayısı ve 1000 tane ağırlığı arasında önemli, olumlu korelasyonların bulunduğu gözlenmiştir. Tane verimi ile bitki boyu arasında çok önemli, olumsuz ilişki bulunmuştur. Tane verimi ile koçanda sıra sayısı arasındaki ilişki ise önemli bulunmamıştır. Yürütülen deneme sonuçlarına bakarak,- bölgede bitkiler dört yapraklı devrede iken seyreltme yapılmasının uygun ola cağı söylenebilir. ABSTRACT M IHVESTIGATIQS 05 THE EFFECTS OF DIFFERENT THIMIHÛ PERIODS, OH YIELD and YIELD GOlflPOHEUTS IH SOME MAIZE ( Zea mays I.) VARIETIES GROWN UHD^tı THüi ECOLOGICAL CONDITIOHS OF SÂHSUM* TURKEY This study was conducted to determine the effects of five thinning periods on yield and yield components of the two varieties of corn under the ecological conditions of Samsun in 1986. The highest grain yield was obtained from, hybrid maize variety TTM-81.19 in the first thinning period during which the plants have four leaves. It is observed that the yield decreased
Özet (Çeviri)
ÖZ 1986 yılında Samsun ekolojik şartlarında yürütülen bu çalışma, İki mısır çeşitinin verim ve verim unsurları üzerin de beş seyreltme zamanının etkilerini belirlemeyi gaye edinmiştir. En yüksek tane verimi 1. seyreltme zamanında seyreltilen TTM-81.19 melez mısır çeşitinden elde edilmiştir. Bu zamanda bitkiler dört yapraklı olup, seyreltme zamanı geciktikçe tane veriminin azaldığı ve tane verimi ile sap verimi, do kara koçan sayısı, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda tane sayısı ve 1000 tane ağırlığı arasında önemli, olumlu korelasyonların bulunduğu gözlenmiştir. Tane verimi ile bitki boyu arasında çok önemli, olumsuz ilişki bulunmuştur. Tane verimi ile koçanda sıra sayısı arasındaki ilişki ise önemli bulunmamıştır. Yürütülen deneme sonuçlarına bakarak,- bölgede bitkiler dört yapraklı devrede iken seyreltme yapılmasının uygun ola cağı söylenebilir. ABSTRACT M IHVESTIGATIQS 05 THE EFFECTS OF DIFFERENT THIMIHÛ PERIODS, OH YIELD and YIELD GOlflPOHEUTS IH SOME MAIZE ( Zea mays I.) VARIETIES GROWN UHD^tı THüi ECOLOGICAL CONDITIOHS OF SÂHSUM* TURKEY This study was conducted to determine the effects of five thinning periods on yield and yield components of the two varieties of corn under the ecological conditions of Samsun in 1986. The highest grain yield was obtained from, hybrid maize variety TTM-81.19 in the first thinning period during which the plants have four leaves. It is observed that the yield decreasedI? as the thinning delayed and that positive and highly significant correlations exist between the grain yield and the straw yield» the number of ears per decar, the ear lengfc, the ear diameter, the number of grains per ear, 1000 grains weight. On the other hand, the correlation between the grain yield and plant height was highly significant and negative whereas the correlation between the grain yield and the number of rows per ear was not significant. Tnus, according to the results of this experiment, the plants should be thinned at the stage of four leaves under the ecological conditions of this region.