Ondokuz Mayıs Üniversitesi gölet ve içmesuyunda kirlilik araştırması ve klorlu organik bileşiklerden TCE (trikloroetilen)'nin gaz kromatografisi ile tayini
  1. Tez No: 11166
  2. Yazar: NİHAT TINKILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi gölet hamsuyu ve içmesuyu yaklaşık bir yıl süre ile analiz edildi. Analiz süresince su kirlilik para metrelerinden! organik madde, pH,“buharlaşma kalıntısı, renk, klorür, ”bakiye klor, sülfat, fosfat, amonyak azotu, nitrit, nitrat demir, çözünmüş oksijen, sertlik, kalsiyum» magnezyum, sodyum, potasyum, UV-absorbans, iletkenlik,“bakteriyolojik analiz ve TCE (trikloroetilen) tayinleri yapıldı. Su kirlilik parametreleri analiz sonuçlarının aylara göre değişimi grafiksel olarak düzenlenerek maksimum, minumum ve ortalama değerler tespit edilmiştir. Bulgulara göre, gölette özellikle fosfat iyonunun fazlalığı dik kati çekmektedir. İçmesuyunda ise ”buharlaşma kalıntısı, nitrit miktarı ve TS kapsamında olmayan ÜV- absorbans değerlerinin sürekli yüksek olması devamlı kirlilik belirtileri olarak gözlenmiştir. Gaz kromatografisi ile yapılan tayinlerde TCE miktarları 0,102-0,365 Mg/lt olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Raw water lake and drinking water reservoir of Ondokuz Mayıs University have "been analyzed for a period of one year to determine the decree of pollu tion. Anions the pol Intion parameters total or-^a^ic matterr pH| evaporation residue, colour, chlornde, residue chlorine, sulphate, phosphate, ammonia, nitrite, nitrate, iron, dissolved oxigen, hardness, calcium, magnesium, sodium, potassium, UV-absorbance, conductivity, bacteriological content and TCE (trichloroetylene) determinations were made» The results of these parameters determinations were plotted for each month. It was found that the raw water lake contained phosphate ions in excess. The drinking water reservoir, however, contained nitrate ions and high UV-absorbance values which were clue for pollution. In drinking water, we have found TEC ranging between 0,102-0, 3^5 ^Mg/lt.