Kolostomi ve ileostomi deneyimleyen hastaların hasta-hemşire etkileşimlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 111682
  2. Yazar: SEVDA CANDAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
-79- ÖZET Bu çalışma, kolostomili ve ileostomili hastaların öğrenme gereksinimlerine yönelik görüşl erini, onlara bakım veren hemşirelerin hastanın öğrenme ihtiyaçlarını algılayışlarını belirlemek ve hasta hemşire arasındaki uyum-uyumsuzluk alanlarını tanımlamak amacıyla planlanmıştır. Çalışma 100 hasta ve 70 hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, iki ayrı görüşme formunun kullanılması ile toplanmıştır « Araştırma sonunda elde edilen verilerin“Yüzdelik, Chi-Square ( X 2) ve Spearman 'ın Sıra Bağıntı Testi”ile istatistiksel değerlen dirmesi yapılmıştır.-80- Hastaların kendileri, hemşirelerinde bakım verdikleri hasta açısından bilgi gereksinim alanlarına verdikleri önem dereceleri ele alındığında tedavi planı, cinsel yaşam, ilaç kullanımı, düzenli defekasyon, ekonomik sorunların giderilmesi, seçilecek giyim tarzı konularına hastaların hemşirelere göre çok daha fazla önem verdik leri ve aralarında çok ileri düzeyde anlamlı farkın olduğu belirlen miştir ( p/o.ooı). Hasta ve hemşirelerin torbanın stomaya uygulanması, boşaltılıp değiştirilmesi, hastalık nedenleri ve tanı, uygulanacak işlemlerin amaçları, nasıl uygulanacağı, banyo zamanı, sıklığı ve nasıl yapılması gerektiği konularında bilgi gereksinimine verdikleri önem dereceleri arasında ileri düzeyde anlamlı farkın olduğu ( p^O.Ol), hastaların bu konuları hemşirelere göre daha çok önemsedikleri saptanmıştır. Stoma ve görevi, torba ve diğer kullanılan malzemelerin seçimi ve temini, fiziksel aktivite, stoma komplikasyonları konularında bilgi gereksinimine hastaların daha çok önem verdikleri ve hemşireler ile aralarındaki farkın anlamlı olduğu ( p/0.05) sonucu elde edilmiş tir.-8ı- Hasta ve hemşirelerin stoma bakımı, beslenme, sıvı alımı, torba daki kokunun giderilmesi, beklenmeyen bir durumda nereye ve kime başvu rulabileceği konularında bilgi gereksinimine verdikleri önem dereceleri arasında farkın anlamlı olmadığı ( p^O.05), hasta ve hemşirelerin bu konularda bilgi gereksinimine aynı derecede önem verdikleri belirlenmiş tir. Hastaların kendileri hemşirelerin ise, bakım verdikleri hasta açısından üç ayrı soru için sekiz konuda yaptıkları derecelendirmede hasta ve hemşireler arasında farkın anlamlı olmadığı (a>O. 05) saptanarak hem şirelerin hastalarını yakından tanıdıkları, onların sorunlarını, bilgi gereksinim alanlarını bildikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
-82- SUMMARY This study explored colostomy or ileostomy patient's perceptions of the information needs and the nurse's perception of colostomy or ileostomy patient's information needs and attempted to identify areas of agreement and disagreement between patient and nurse percep tions. Study has been realised on 100 patients and 70 nurses. Data was collected by using questionaire forms. The datum obtained at the end of the study has been evaluated statistically by“Percentage, Chi-Square Test and Spearman.°s Coefficient of Rank Correlation”» The following result was obtained, Nurses and patients rated the degree of importance of learning 19 informational items. Results indicated that significant differencps existed between nurses' and patients' perceptions of the learning needs of ostomy patients. Patients rated the dep-ree of importance of the 19 general information items significantly higher than did the nurses. When the eight content areas were ranked according to most proble matic, present knowledge and needed knowledge'; results indicated that not significant differences existed between nurses' and patients' (p^ 0.05). So this result, was concluded that ostomy patients have the informational needs.