Esansiyel hipertansiyonda hemoreolojik parametrelerdeki değişimlerin incelenmesi
- Tez No: 111681
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
66 ÖZET Bu çalışma esansiyel hipertansiyonda, hemoreolojik parametre lerdeki değişimleri incelemek üzere planlanmıştır. Çalışma grubuna esansi yel hipertansiyon teşhisi konmuş fakat tedavi görmemiş ve esansiyel hiper tansiyon tedavisi gören hastalar alınmıştır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuca göre; Esansiyel hipertansi yonlu grubun kan ve plazma viskozitelerinde ve eritrosit deformabilitelerin de anlamlı değişiklikler gözlenmiştir. Bu sonuçlara göre esansiyel hipretan- siyonlu hastalarda hemoreolojik parametrelerde değişimlerin olduğu sonu cuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY This study has been planned to research the differences of hemoreological parameters in essential hypertension. According to our studies, we have observed that, there are some important differences for the blood the plasma viscosity and erythrocytes deformability of the group of essential hypertension. Finally, it has been decided that there are some differences in hemoreological parameters of the patient suffering from essential hypertension.