Teucrium Chamaedrys L.'nin terpenoit ve flavonoit bileşikleri ile kimyasal araştırmalar
- Tez No: 111695
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN ULUBELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmada Teucrium chamaedrys L'. subsp. chamaedrys alt türü kimyasal bakımdan incelenmiştir. Bitkinin aseton ekstresi sütun kromatografisinde fraksiyonlandırılmış ve ince tabaka kroma- tografisi ile fraksiyonların içerdiği maddeler kontrol edilmiştir. Elde edilen maddelerin saflaştırmasında kromatografik yöntemlerden yararlanılmıştır. Toplam 1 1 bileşik elde edilmiştir. Bileşiklerden dördü flavonoit, ikisi triterpen ve beşi steroidal yapıdadır. 24-Etilkolest-4.25 dien - 3-orv, 3-Hîdroksistigmast-24.25 dien-29-al, 24-Etilkolest-5.25 dien- 3-ol-7-on ilk kez Teucrium chamaedrys'den elde edilmiş yeni bileşiklerdir. Diğer 8 bileşik bitki türlerinde yaygın olarak bulunan; Apigenin, Naringenin, Pektolinarigenin, Sirsiliol, Ursolik Asit, a -Amirin, /3 -Sitosterol ve 24-Etilkolest-5.25 dien-3-ol olarak açıklanmıştır. Bütün bileşiklerin yapı tayinlerinde UV, İR ve 1H NMR spekt- roskopilerinden bazı bileşikler için 13C NMR, spin dekupling ve kütle spektroskopilerinden yararlanılmıştır. Bulgular ayrıntılı olarak açıklanmıştır. 24-Etilkolest-4.25 dien-3-on, 3-Hidroksistigmast-24.25 dien- 29-al, 24-Etilkolest-5.25 dien-3-ol-7-on doğada ilk kez Teucrium chamaedrvs L. subsp chamaedrys alt türünden elde edilmiş yeni bileşiklerdir.Sonuç olarak Teucrium chamaedrys L. subsp. chamaedrys alt türünden 1 1 bileşik elde edilmiş ve yapıları aydınlatılmıştır. Üç'ü yeni olan b.u bileşiklerden sekiz'i daha önce başka bitki türlerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY In this study, Teucrium chamaedrys L. subsp. chamaedrys (Labiatae) was chemically investigated. The acetone extract of the plant was fractionated by. column chromatography. The contents of the fractionated were checked by thin layer chromatography under UV light with, without spraying reagents. The single compounds were cleaned on preparative thin layer chromatography and col umn chromatography when necessary. Totaly 11 compounds were obtained 24-Etilkolest-4.25 dien- 3-on, 3-Hidroksistigmast-24.25:dien-29-al, 24-Etilkolest-5.25 dien- 3-ol-7-on was on new compound and isolated for the first time from Teucrium chamaedrys. The other 8 compounds are common in plant species. They were identified as urcolic acid, a -Amyrin, /3 -sitosterol, apigenin, naringenin, pectolinarigenin and circiliol. Structure determination of all compounds were achieved by spectral methods such as UV, IR, 1H NMR, 13C NMR, spin decoupling and Mass spectroscopy. The results were discussed.