Genital enfeksiyonların kadının psiko-sosyal sağlığına etkisi
  1. Tez No: 111734
  2. Yazar: ATİFE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ANAHİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
VIII. ÖZET Toplumumuzda, doğurgan çağı kadınlarda yaygın olarak görülen genital enfeksiyonların kadının psiko-sosyal sağlığını olumsuz yönde etkile diği, bunun sonucunda da beden imajının değiştiği, benlik saygısının azaldı ğı, eşiyle olan ilişkilerinin bozulabildiği ve sosyal çevreden soyutlanabildi ği görülmektedir. Çalışmamız, kadınların psiko-sosyal sağlığına genital enfeksiyon ların etkisini saptamak amacıyla planlanmış olup, araştırmanın örneklemi ni, Şişli-Etfal Hastanesi Jinekoloji Polikliniğinde genital enfeksiyon tanısı konmuş 250 kadın oluşturmuştur. Kadınların demografik, jinekolojik ve obstetrik özellikleri, üre me organı enfeksiyonları ile ilgili bilgileri ve psiko-sosyal durumlarının etkilenmesi ile ilgili veriler, karşılıklı görüşme yoluyla uygulanan anket for muyla elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, yüzdelik ve ki-kare testleriyle değerlendirilmiştir. Deneklerimizin % 81,6 gibi önemli bir bölümünün 15-35 yaş gru bunda yoğunlaştığı, % 97,6'sının evli, % 87.2'sinin en az ilkokul mezunu, % 76,4'ünün ev kadını, % 55,4'ünün 1-5 yıllık evlilik süresine ve çoğunun bir sosyal güvenceye sahip oldukları görülmüştür.Kadınların jinekoloji polikliniğine başvurmalarını gerektiren şikayetlerin başında % 40 oranla ağrı ve % 39,6 ile kaşıntı, yangı ve idrar yapmada yanmanın yer aldığı saptanmıştır. Deneklerimizin % 47,2'sinin daha önceden genital enfeksiyon geçirdiği ve % 61, Tinin genital enfeksiyon nedeniyle en az 2 kez tedavi oldukları belirlenmiştir. Kadınlarımızın, genital enfeksiyonlar konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve bu konuda bilgi edinmek üzere en fazla basın-yayın, TV ve radyo gibi kaynaklara başvurdukları görülmüştür. Deneklerimizin % 85,6'sının genital muayene için hekime başvur mada çekingen davrandığı, genital organlarına ilişkin hastalıklarda büyük bir zorunluluk olmadıkça hekime başvurmadıkları saptanmıştır. Jinekolojik muayene için hekime başvurma konusundaki çekingenlik durumuna, yaş, öğrenim ve medeni durumlarının etkili olmadığı saptanmıştır. Çalışmamızda kadınlarımızın % 87.2'sinin patolojik akıntıyı önemli buldukları halde akıntı nedeniyle hekime başvurma oranının % 15.6 olması, kadınlarımızın bu konudaki düşüncelerini eyleme geçirmedik lerini göstermektedir. Patolojik akıntıya önem vermede öğrenim düzeyinin ve uzun süre ile yaşadıkları yerleşim alanlarının etkili olduğu, öğrenim düzeyi yüksek ve kent kökenli olanların akıntıya daha fazla önem verdikle ri belirlenmiştir. Araştırmamızda erkeklerin % 43'ünün eşlerinde var olan akıntı ya karşı tepki gösterdikleri, ancak gösterilen tepkide öğrenim düzeyinin etkili olduğu, öğrenim düzeyi yükseldikçe gösterilen olumsuz tepkilerin azaldığı, eşlerine daha hoşgörülü ve destekleyici davrandıkları saptanmış tır. Patolojik akıntıya gösterilen duygusal ifadelerin başında % 69,2 oranıyla“ıslaklık nedeniyle huzursuz olma”, kokulu akıntıya karşı belirttik-leri duygusal ifadelerin başında ise % 68.4 oranıyla“kendini kirli hisset me”gelmektedir. Ayrıca, deneklerimizin % 65.6'sının dış genital organlar ile ilgili kaşıntıdan“huzursuz olabileceklerini”ve bu nedenle“çevreden soyutlanabi leceklerini”ifade ettikleri görülmüştür. Genital enfeksiyon belirtilerinin kadının psiko-sosyal sağlığını etkilemede öğrenim ve çalışma durumunun etkili olduğu, öğrenim düzeyi yüksek olanlarda, çalışanlarda daha yoğun sıkıntılar yaşandığı belirlenmiştir. Çalışmamızda deneklerimizin % 60'ının genital enfesiyonların cinsel ilişki ile bulaştığını bildiği ve bu nedenle % 17.2'sinin“üzüntü ve kaygı duyma”% 13,2'sinin“eşinin hastalanacağından korkma ve suçluluk duyma”gibi birtakım duygusal tepkiler gösterdiği ve bu tepkilere öğrenim düzeyinin etkili olduğu, yani deneklerimizin öğrenim düzeyi yükseldikçe tepkilerin daha yoğun ve çeşitlilik kazandığı saptanmıştır. Kadınlarımızın % 84.8'inin genital enfeksiyonlu iken cinsel ilişki de bulunduğu ve cinsel ilişki anında % 36.8'inin ağrı ve acı duyma, % 30'u nun eşinden utanma gibi sıkıntılar yaşadığı ve yaşanılan sıkıntılar üzerine öğrenim düzeyinin etkili olduğu yani, deneklerimizin öğrenim düzeyi yük seldikçe daha yoğun duygusal tepkiler yaşandığı belirlenmiştir. Deneklerimizin % 88,4'ünün akıntı süresince özel bir bakım gereksinimi duyduğu, akıntı nedeniyle kadınların % 73,6'sının günde en az iki kez iç çamaşır değiştirdiği belirlenmiştir. Sık iç çamaşır değiştirme gereksinimine karşı deneklerimizin % 51,2'sinin huzursuzluk yaşadığı ve % 79.6'sının iç çamaşır değiştirmenin zaman alıcı ve can sıkıcı bir işlem oldu ğunu ifade ettiği saptanmıştır. Ayrıca, iç çamaşır değiştirme sıklığı üzerin de öğrenim düzeyinin etkili olmadığı, ancak çalışma durumunun etkili oldu ğu ve çalışan kadınlarımızın ev kadınlarına oranla daha sık iç çamaşır değiştirme gereksinimi duydukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY In our community, it has been observed that, the genital infections, largoly seen in the women in the age of fertility affecting the psycho-social health of the women in a negative way, consequently, her bodywere changed, her self-respect reduced and also her relation with her husband may have been spoilt and she can ben isolated from her social environement. Our study is planned to determine the effects of the genital infections of the women in terms of pscho-social health and the samples of the study were the 250 women diognised genital infection in the Gynecological Polyclinic in Hospital of Şişli Etfal. The informations in connection with Demographic, Gynocological, and obstetric pecularities, andfertility organ infections and the data in connection with the affection thereof in terms of psycho-social conditions of the women has been obtained by a inquiry applied by talk face to face. The results obtained were evaluated in percent and square tests. 81.6% of Our test subjects were concentrated in the 15-35 age group, 95.2 % were marriod, 87% is at least primary school graduate, 76.1% were housewife, 55.4% are married since 1-5 years and it has seen that the majority of them are having social security. The first place for the complaint for the application to the Gynecology Policlinic of the womenoccupied by 40% ache. 39.6% itching, urination with inflammation. It has been found that the 47.2% of our test subjecte previouoly suffered genital infections and 61.1% have been cured at least twice because of genital infections. It has been found out that our women have no sufficient information about the genital infections and their information were limited to the programmes of TV and Press on this matter. 85.6% of our Test Subjects were hesitant to go to doctor for their genital organ complaints, and unless they have no choice they don't go for a Doctor in connection with their genital deceases. It has been found that the age, educational condition and marital status do not effect the shyness states to go to doctor for gynecological examination. In our study, 87.2% of our women found important the pathological flow, but only 15.6 among them went to doctor in connection with the said flow. This shows that our women do not materialize their thoughts on this matter. It has been found that on giving importance to the pathological flow the level of education and the settlement they live in are effective, and the group of hiher education and urban based women giving more importance to the flow. In our study, it has been found out that the 43% of the males showing negative reaction to the flow, but higher the education male had the dose of reaction were reduced and they acted more tolerated of their women and they support their wives solving their problem. The expression for feeling about pathological flow is 69.2% say“Uneasyness because of wetness”, agains flow with smell is 68.4% say“feel dirty themselves”. Additionally, it has seen that the 65.6% of our Test Objects“may feel unoasy”in connoction with itching in tehir outer genial organs and so, they would have been isolated form their surroundings. It was seen that the educational state and working conditions on effecting the Socio-econimical conditions of the women about the signs of Genital infections; the ones having higher education and working were more affected than the ones having lower education and not working. In our study, it is found that the 60% of our Test Subjects know that the genital infection is contaminated through sexsual intercross, consencuently 17.2%“feeling anxiety and sadness”13.2% is afraid of her husband also be ill at the result of her illness. And the level of education is effecting to these feelings, higher the education the dense the reactions to the condition. It was found that 84.8% of our women having sex while they are having genital infection, and 36.8% felt achings and pain during sexual intercourse and 30% of them feeling shame against their husbands and these disturbances were affected by the level of the education individual has it has been found that the level of education of our Test Subjects increased their reactions were increased as well. 88.4% of our Test Subjects felt a special sure during time of flow 73.6% of the women having flow had changed underclothings twice a day. On changing underclothing frequently, 51.2% of our Test Subjects felt uneasyness and 29.6% stated that the change of underclothing takes too much time and so an annoying matter. The educational level is not effective on changing underclothings, but the working is effective and it was found that the working women obliged themselves changing underclothing more rapidly than our housewives.