Kadın genital bölgesi vajen ve serviks mikrobiyal flora dağılımı ve enfeksiyon etkeni patojen mikroorganizmaların tanımı
The Distrubition of microbial flora of vagina nd cervix in women genital tract and description of pathooen microorganism which are infection agent
  1. Tez No: 395
  2. Yazar: NİHAL YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET KADIH GENİTAL BÖLGESİ VAJEI VE SBRVİKS MİKROBİYAL FLORA DA?ILIMI VE ENFEKSİYON ETKENİ PATOJEN MİKROORGANİZMALARIN TANIMI NİHAL YÜCEL Y.L GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1985 Çalışmamızda Hacettepe Üniversitesi Kadın Doğum Polikliniğine çeşitli şikayetlerle gelen 162 kadın hastanın genital“bölge mikroflorası incelenmiştir. Bu araştırmada vajen ve serviks'ten kültür çalışmalarına ve simir preparatlarma ağırlık verilmiştir. 162 kadın hastada 18 farklı mikroorganizma tesbit edilmiştir. Kültür ve simir preparatlarının sonuçlarına göre 162 kişiden 97' si enfeksiyonlu kabul edilmiştir. Enfeksiyon etkeni kabul edilen mikroorganizmalar içinde en faz la Candida albicans. Micrococcaceae familyası ( Staphy lococcus genusu içinde S. aureus ve S.epidermidis), Gram(-)diplococ ve Escherichia coli bulunmuştur. Genital bölgenin daimi ve daimi olmayan mikroflorası ; hastaların yaşı, menstruasyon zamanı ve hamilelik durumlarına göre değişgenlik göstermektedir. Vajen pH' sının adı geçen durumlarda değiştiği ve bununda mikroflorayı etkilediği tesbit edilmiştir.Vajen ve serviks mikroflorası karşılaştırıldığında vajen'de daha zengin mikroflora bulunmuştur. Serviks kültür çalışmalarında da enfeksiyon etkeni olarak izole edilen mikroorganizmalar genellikle tek izolat olarak bulunmuştur. Vajen ve serviks 'ten yapılan kültür çalış maları sonucunda mikroorganizmaların ”bazı nedenlerle ü- remediği saptanmıştır. Menstruasyon sonrası, antibiyo tik tedavisi ve erezyon'a bağlı olarak mikrofloranın kaybolduğu görülmüştür. Vajen ve serviks' ten yapılan anaerob kültür çalışmalarına da ağırlık verilmiş ve Anaerob streptococcus '1ar yaygın olarak izole edilmiş tir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TEE DISTRIBUTION OF MICEOBIAL FLORA OF VAGINA AND CERVIX IN WOMEN GENITAL TRACT AID DESCRIPTION OF PATHOGEN MICROORGANISM WHICH ARE INFECTION AGENT NİHAL YÜCEL M. S GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1985 In this research, microbial flora of the genital tract in 162 women patient which comes with various complain in the Gynecology clinics of Hacettepe Hospital have been investigeted. In this study, hacteriologic cultures and smear preperats were obtained from the vagina and the cervix. 18 different microorganism have been determined from 162 women patient. As a result of the culture and smear preparats 97 of 162 patient with infections have been accepted. These microorganism isolated from enfections of genital tract which had been frequenly involved in Candida albicans, Micro- coccaceae fam., Gram(-)diplococ and Escherichia coli» The stable and unstable microbial flora in genital tract of women have been variated according to the their menstrual cycle pregnancy and ages. So the mic robial flora had been isolated different depending on the changes of vajinal pH. IIIBacteriologic cultures from specimens were * generally isolated single bacteria sametime the bacteriologic culture of the vagina and cervix were studied which microorganisma had been not increased other for same reason. IV