Türkiye piyasasında bulunan göz farlarının renk maddeleri yönünden araştırılması
  1. Tez No: 111756
  2. Yazar: GÜLNU ÇOBANOĞLU (KORAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSEL ALPMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye'de bulunan 13 göz farı preparatı, renk maddesi yönünden İTK ve spektrofotometrik yöntemlerle incelenmiştir. Ayrıca, preparatlarda toz maddelerin partikül büyüklüğü tayini yapılmış ve partiküller şekil yönünden ele alınmıştır. On üç göz farı preparatının 72 godesi incelenmiş ve bunların 21' inde, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Türk Kozmetik Yönetmeliğinde yasaklanan bazı boya maddeleri bulunduğu saptanmıştır (Tablo 18). Bu boyalar, 14700, 47005, 45170, 47000, 15510 ve 15585:1 C.I. No. taşıyan boya maddeleridir. Preparatların partikül büyüklükleri; partikül sayısı açısından 18-38 um, partikül ağırlığı açısından 29,7-53 um arasında bulunmuştur (Tablo 20). Ayrıca partiküllerin şeklinin de bu toz preparatlar için uygun olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thirteen eye-shadow preparations collected from Turkish market have been investigated for their colouring agents content by TLC and spectrophotometry methods. On the other hand, particle size analysis of the powder preparations has been made and the shape of the particles has been determined. Thirteen eye-shadow samples which contained 72 different coloured parts were investigated and it was found that 21 different coloured parts of the eye-shadows contained some colouring agents not allowed for use in eye make-up according to the European Economic Community Cosmetics Directive and Turkish Cosmetics Directive (Table 18). These colouring agents are with the color index number; 14700, 47005, 45170, 47000, 15510 and 15585:1. Particle size of the powder eye shadow preparations is determined as 18-38 jam by particle number and 29,7-53 pin by particle weight distribution (Table 20). On the other hand it was seen that shape of the particles was suitable for these powder preparations.