Astım nöbetini ortaya çıkaran çevre faktörleri hakkında ailelelerin bilgi düzeylerinin saptanması
- Tez No: 111755
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY GÖRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Araştırma astımlı çocuğu olan annelerin astım nöbe tini ortaya çıkaran çevre faktörleri konusundaki bilgi durumlarının saptamak amacıyla planlandı. Çalışma, istanbul üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakül tesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Çocuk Anabilim Dalı, Allerji ve İmmünoloji Pol iki iniğinde takip ve tedavi edi len rastge le yöntemle seçilen 60 astımlı çocuğun annesi ile görü şülerek anket formu dol duru rul du. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak yüzdelik, x2 (k i -ka re) ile değer lendirildi. Annelerin astım nöbetine neden olabi lecek, mevsim ve hava ısısındaki ani değisikl ikler, hayvan tüyü, ağaç-çiçek tozları, ev tozu, psikolojik faktörler, kalıtım gibi çev resel faktörlerle ilgili bi lgiler eği tim düzey leri ile il gisi olmaksızın yüksek bulundu. Çocuğun kişisel eşya ve oda düzenlenmesinde, mater yal olarak seçiminde vakaların ortalama 2/3 'ü sentetik ve pamukluyu işaret lenmiştir. Ev tozunu önlemede izlenecek yöntemde elektrik süpür gesi kul lanımı yüksek düzeyde bulunmasına karşın, ev temiz leme ara lığının seyrek olduğu görülmüştür. Annelerin 2/3 çoğunluğu bu bilgilerini doktorlardan aldıklarını ve bilgi almada da doktorları tercih1 ettikleri, fakat verilen bilgiyi yeterli bulmadıkları ve hastal ıkları hakkında bilgi veri lmesini istedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research has been planned for purpose of determining the knowledge level of the mothers who children suffering Asthma, regarding the environmental factors creating the Asthms Fit. In this study, the Inquiry Form has been filled by interviewing with the randemly selected 60 mothers of asth matic children who are being fol lowed, and medical ly treated by the İstanbul Universty, Cerrahpaşa Medical Faculty, Reserarch and Appi licat ion Hospi tal Main Science Branch For Chi ldren, Allergy and Immunology Out Patient Clinics. The findings obtained have been statist ical ly evaluted as percentage and x2 ( eh i -Square ). The knowledge of the mothers regarding the sudden changes in the ail-, and season tempature, animal hair, tree and flower powdres, house dust, psychology cal factors and also genetic heritage that may cause asthma fit, are found high regardless of their educational backgrounds. In the arrangement of the personal room, and furniture of a child, and also in their sel ection as material, avarage 2/3 of synthet ic, and cotton made of material have been marked. It has been that despite the fact that the use of Electrict Vacuum Cleaner, in the method of preventing house cleaning is rare. It has been determined that the 2/3 majority of the mothers have received their knowledge from doctors, but as they do not satisfy from the knowledge given, they always demand more knowledge about their i llnesses