Sporda ısınmanın, ısınma öncesi ve ısınma sonrası sıçrama hareketine etkisinin araştırılması
- Tez No: 111759
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SALİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
9. ÖZET Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Bayan ve Erkek Voleybol Takımı öğrencileri, yaşları 18-25 arasında değişen 40 sporcu üzerinde, sporda ısınmanın, ısınma öncesi ve ısınma sonrası sıçrama hareketine etkisini karşılaştırılmalı olarak inceledik. Araştırmada, ısınma ile sıçrama hareketinin artıp artmayacağını test ederek, ısınmadan önceki sıçrama hareketi ile ısınmadan sonraki sıçrama hareketleri sonrasında elde edilen değerler istatistiksel olarak incelenmiş ve ısınma öncesi ve ısınma sonrası değerler arasında ö nemli farklar bulunmuştur. Şöyle ki; Isınma öncesi bayanlarda sıçrama değeri 31,15 cm iken ısınma sonrası değer bu değerin 41,15 cm'ye yük seldiği, Erkek Voleybol takımında da ısınma öncesi sıçrama değeri 57,368 cm iken, ısınma sonrasında 63,9 cm'ye yükseldiği tespit edil miştir.
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY We have conducted studies on the effects of the warm up exercises in sports. Carrying out our research on 40 male and female students between the ages of 18 and 25, on the volleyball team at Dicle Univer sity physical training department sport Collage, we Compared the ef fects of pre-warming and post-warming up on physical jumping activi ties. During our research testing whether jumping movements increased by warm up exercises, figures were obtained before warm up activity and after. These figures were then examined statistically and noticeable differences were found between the two In this way, our results showed that the effects of warm up exercises on woman caused an increase from 31.15 cm to 41.15 cm. As for make volleyball team, figures prior to warm up activity were 57.368 cm, but after, increased to 63.9 cm. moreover a difference of (p< 0,05) was noticed between the two groups. We have there fare, through the research we carried out, proved that jumping activity Could be increased through warm up exercises. As a result it can be conceded that the height of jump which in turn has considerable effects on the performance and efficiency on the sports person, can be increased through warming up exercise.