Samsun ekolojik şartlarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek mısır (zea mays L.) çeşitleri üzerine bir araştırma
A Research on the planting maize varieties as second crop under the Samsun's ecological conditions
- Tez No: 11186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KÖYCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
8.ÖZET Bu deneme Samsun ekolojik şartlarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek mısır çeşitlerinin tesbit edilmesi amacıyla 5 Temmuz 1986 tarihinde Karadeniz Tarımsal Araştırma enstitüsün de, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesinin imkanlarıyla kurulmuştur. Denemede P-3541, G-4524-, P-3747, TTM.81-3 ve North- star mısır çeşitleri kullanılmıştır. Hasad, bitkiler tam olum devresinin sonuna gelince, Northstar çeşi tinde 25 Ekim 1986 ta rihinde, diğer çeşitlerde ise 14 Kasım 1986 tarihinde yapılmış tır, Yetişme peryodu Northstar çeşitinde 105 gün, diğer çeşit lerde ise 127 gün olmuştur. Araştırma sonunda fenolojik gözlemler ile birlikte ista tistiksel analizlerden elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özet lenebilir. 1- En erken çıkış ve çiçeklenme Northstar çeşitinde en geç ise TTM.81-3 çeşitinde gözlenmiştir. Hasatta tane nemi en düşük Northstar çeşitinde (% 27) olurken, en yüksek tane nemi TTM.81-3 çeşitinde (% 37.3) tesbit edilmiştir. 2- Çeşitler arasında bitki boyu, koçan uzunluğu, koçanda sıra sayısı, koçanda tane sayısı, 1000 tane ağırlığı, sap veri mi ve tane verimi bakımından çok önemli koçan çapı bakımından ise Önemli farklılıklar tesbit edilmiştir. 3- Tane verimi ile bitki boyu (r=0.61), koçan uzunluğu (r=0.62), koçan çapı (r=0.58), koçanda sıra sayısı (r=0.65), 1000 tane ağırlığı (r=0.52) ve sap verimi (r=0.59) arasında ö- nemli ve olumlu koçanda tane sayısı (r=0.74) arasında ise çok önemli olumlu ilişki bulunmuştur.47 4- Bu bölgenin ekolojik şartları altında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek mısır çeşitleri tesbiti amacıyla yürütülen bu çalışma; Optimum şartlarda yürütülmesine rağmen bir yıllık netice ile kesin önerilerde bulunmaktan kaçınılmış olup tane ve silag amacıyla yapılacak yetiştiricilikte P-3541 melez mısır çeşi tinin, sap verimi bakımından ise TTM.81-3 me lez mısır çe çitinin yetiştirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY This trial was conducted at Karadeniz Tarımsal Araştırma Institute to determine the maize varieties to be grown as a second crop under the ecological conditions of Samsun. In this trial P-3541, G-4-524-, P-374-7, TTM.81-3 and maize Northstar maize varieties were grown. Harvesting date was 25 th ol Oct. 1986 for Northstar and 14- th of Nov. 1986 for the other varieties. Growing period was 105 days for Northstar and 127 days for other varieties. Based on the study, the following conclusion were drawn: 1- The earliest dates of emerging and blooming were observed with Northstar and latest with TTM.81-3 variety. The lowest and highest kernel moisture contents were 27.0 snd 37.3 percent in Northstar and TTM.81-3 varieties respectively. 2- According to the analysis of variance, highly signifi cant differences were observed' on the plant hight, ear length, the number of rows and grains per ear. HO00 kernel weight, the straw and grain yields and only significant differences on the ear diameter among the varieties. 3- The correlation coefficient! between the grain yield and the plant hight (r=0.61), the ear lenght (r=0.62), the ear diameter (r=0.58), the number of rows per ear (r=0.65), 1000 grains weight (r=0.52; and the straw yield (r=0.59) vere signi ficant, where as between the grain yield and the number of grain per ear (r=0.74) was highly significient. 4~ According to the one-year results obtained from this experiment the variety of P-354-1 can be suggested for grain49 silage and TTM.81-3 maize variety for straw yield may have been grown.