Kışlık hububat (arpa) hasadından sonra dört farklı sıra aralığı mesafesinde ekilen dört değişik silajlık mısır çeşidinin ot verimleri yönünden karşılaştırılması
The Comparison of hay yield of 4 silage maize varieties planted with 4 different row spacings after harvesting of winter cereal (barley)
- Tez No: 11185
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
8. ÖZET Bu deneme Samsun ekolojik şartlarında ikinci ürün olarak yetiştirilmesi öngörülen 4 silajlık mısır çeşidinin ve 4 deği şik sıra aralığının, kuru ot verimi ve diğer bazı agronomik ka rakterler üzerine etkilerini araştırmak için 18 Temmuz 1986 tarihinde Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünde kurulmuş tur. Denemede kullanılan çeşitler Ada, Sapanca, TÜM 8212 ve Ter li, uygulanan sıra aralığı mesafeleri ise 20, 40, 60 ve 80 cm' dir. Hasad, bitkiler süt olum devresinin sonuna gelince 12 Ekim 1986 günü yapılmıştır. Gelişme süresi 86 gün olmuştur. Araştırma sonunda fenolojik gözlemler ile birlikte, is tatistiksel analizlerden elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1. En erken çıkış ve çiçeklerime Yerli ve Ada çeşitlerin de, en geç ise Sapanca çeşidinde gözlenmiştir. 2. Ortalama bitki boyu bakımından çeşitler arasında çok önemli farklar ortaya çıkmıştır. En uzun ortalama bitki boyu 252,5 cm ile Yerli ve 248,0 cm ile TÜM 8212 çeşitlerinde, en kısa ise 221,2 cm ile Sapanca çeşidinde belirlenmiştir. 20 ve 40 cm sıra aralığının uygulandığı parsellerde görülen yatma nedeniyle sıra aralığının bitki boyu üzerine önemli bir etkisi olmamıştır. 3. Bitkide ortalama yaprak sayısı yönünden çeşitler a- rasındaki farklılık çok önemli bulunmasına karşılık, sıra ara lığının bu karakter üzerine önemli bir etkisi olmamıştır. En fazla ortalama yaprak sayısı 12,99 adet ile TÜM 8212 ve 12, 54 adet ile Sapanca, en az ise 11,22 ve 11,14 adet olmak üzere35 sırasıyla Terli ve Ada çeşitlerinde sayılmıştır. 4. Sıra aralıklarının dekara toplam koçan sayısı üzerine etkisi çok önemli bulunmuştur. Sıra aralığı daraldıkça dekara toplam koçan sayısı doğrusal olarak artmıştır. Çeşitler arasın da dekara toplam koçan sayısı bakımından önemli bir fark orta ya çıkmamıştır. Çeşit x sıra arası interaksiyonunun da dekara toplam koçan sayısı üzerine etkisi çok önemli olmuştur. Ayrıca dekara toplam koçan sayısı ile kuru ot verimi arasındaki ilişki çok önemli bulunmuştur. 5. Dekara toplam koçan verimi üzerine çeşitlerin ve sıra aralıklarının etkisinin çok önemli olduğu tespit edilmiştir. Dekara toplam koçan verimi yönünden en yüksek değer TÜM 8212 çeşidinden, en düşük ise Yerli çeşitden elde edilmiştir. 80,60 ve 40 cm sıra aralığı uygulanan parseller arasında önemli bir farklılık bulunamazken, 20 cm sıra aralığı uygulanan parseller den elde edilen verimin diğerlerinden önemli şekilde az olduğu belirlenmiştir. Dekara toplam koçan verimi üzerine Çeşit x Sıra arası interaksiyonunun etkisi de çok önemli olmuştur. 6. Kuru ot verimi yönünden çeşitler ve sıra aralıkları arasında çok önemli farklılık bulunmuştur. Çeşit x Sıra arası interaksiyonu da çok önemli olmuştur. En yüksek kuru ot verimi deltara 776,6 kg ile TÜM 8212 çeşidinden, en düşük ise de'cara 620,0 kg ile Yerli çeşitden elde edilmiştir. 40 cm' ye kadar sıra aralığı daraldıkça TÜM 8212 dışında kalan çeşitlerin deka ra kuru ot verimleri doğrusal olarak artmış, 40 cm1 den sonra ise tekrar azalmaya başlamıştır.36 7. Elde edilen bir yıllık sonuçlara göre, Samsun eko lojik şartlarında kuru ot ve koçan verimi bakımından TÜM 8212 çeşidinin 40 cm sıra aralığı ile yetiştirilmesi önerilir. Ay rıca, bu ekolojik koşullarda koçan verimi bakımından yetiştiri lecek çeşitlerin 40-80 cm sıra aralığında, ot verimi için ise 20-40 cm sıra aralığında yetiştirilmeleri uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY This experiment was conducted: to investigate the effects of 4 row spacings on hay yield and some agronomic characteristics of 4 silage maize varieties grown as a second crop under the ecological conditions of Samsun, at Black-Sea Regional Agricul tural Institue. Four varieties named as Ada, Sapanca, TÜM 8212 and Local (Yerli) were compared in the row spacings of 20, 40, 60 and 80 cm. The seeding was made on July 18, 1986 and the plants were harvested on October 12, 1986 at the end of milk stage, thus the growing period was 86 days. Results of this experiment could be summarized as fol lows : 1. The earliest dates of emerging and bloom were observed with Local and Ada varieties while the latest were in Sapanca variety. 2.